Bystrické basketbalistky sa v úvodnom kole predstavili proti úradujúcemu majstrovi spod Čebraťa. V historicky najmenšej zostave družstiev ženskej basketbalovej extraligy majú Bystričanky dôvod obávať sa o ich budúcnosť.

Úvod stretnutia otvorili Liptáčky siedmimi bodmi v rade. Tie prerušila Žilinská premenenou strelou spod koša. Pumy sa nevedeli útočne chytiť a ich súperky to náležite využili, keď skórovali až 27 bodov za štvrtinu. K Žilinskej, ktorá skórovala šesť bodov za prvú časť hry sa dokázala bodovo pripojiť len Holíková, ktorá zaznamenala dva body. Druhú štvrtinu pumy otvorili premenenou dvojbodovou strelou v podaní Háberovej. Bystričanky sa však obranne nedokázali zladiť a súperovi dovolili desaťbodovú šnúru. V 4. minúte štvrtiny sa presadila Mesárošová a ju nasledovala Striešová. Ďalšie dva body si pripísala Žilinská a Holíková, no stav 50:19 pred polčasovou prestávkou len jemne skresali.

Tretia štvrtina mala z pohľadu bystrických basketbalistiek najlepší vstup, keď svoje súperky dokázali zónovou obranou spomaliť a v útoku naopak zaznamenať sedem bodov v rade. Od 7. minúty si však opäť prevzal kontrolu úradujúci majster a zaznamenal 14 bodov v rade. Záverečná štvrtina bola v podaní púm tou najslabšou. Útočne sa im nedarilo, čomu nasvedčujú tri premenené trestné hody, v podaní Striešovej a Holíkovej, ktoré boli zároveň aj jedinými bodmi Bystričaniek v štvrtine. Favorit zápasu sa v poslednej časti hry dokázal presadiť 22 bodmi, a tak si pumy domov odnášajú prvú prehru.

Basketbalová extraliga žien – 1. kolo – Ružomberok

MBK Ružomberok vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica 86:29 (50:19)

Najviac bodov: Mištinová 25, Yatskovets 24, Stašová 10 – Žilinská 8, Holíková 7, Striešová 6

Hlasy po zápase:

Milan Špiner (BK ŠKP 08 Banská Bystrica): „Bol to prvý zápas, nič iné sme neočakávali. Omladili sme káder, máme až 8 hráčok s ročníkom narodenia 2002. Druhý polčas súper poľavil, no zároveň sme aj my sme zlepšili našu hru a ako úvodný duel pre nás to nebolo najhoršie. Uvidíme, ako pôjdeme ďalej, keďže sme sa pred zápasom dozvedeli, že mesto nepodpísalo zmluvu s Duklou, nemáme momentálne kde trénovať, a tak neviem povedať, aká bude extraligová budúcnosť Banskej Bystrice.“

Lucia Žilinská (hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica): „V prvom zápase novej sezóny sme nastúpili proti úradujúcemu majstrovi MBK Ružomberok. Vedeli sme, že to bude náročné, keďže sme veľmi mladé družstvo. Pribudlo nám aj pár nových hráčok, s ktorými trénujeme od augusta. Našim hlavným cieľom v tomto zápase bolo vyskúšať si nové veci či už v útoku alebo obrane. Zápas sa nevyvíjal podľa našich predstáv, pretože sme mali veľa hlúpych strát z čoho pramenilo veľa rýchlych protiútokov na strane súpera. Dúfame, že tieto chyby do nasledujúceho zápasu odstránime a podáme lepší výkon.“