Uhorky patria k nášmu regiónu možno i viac, ako si ktokoľvek myslí. Od 17. storočia patrili k obľúbenej zelenine pestovanej v našom regióne. Najviac sa im darilo v Sásovej, kde si túto tradíciu už po tretí raz pripomenuli.

Dokumentačné centrum Sásová dokonca vypracovalo Mapu uhorkových polí v Sásovej, ktorú „odhalia“ ako novinku na tohtoročnom Dni Sásovskej uhorky. Deň sásovskej uhorky ale nebol len o ochutnávkach uhoriek, ale aj o zábave najmä pre deti. Vystúpilo Divadielo Harry Teater s rozprávkou Havo Slavo a pripravené boli aj rôzne súťaže a hry, ktoré kedysi hrávali ich starí rodičia a šmýkací hrad.

[youtube 0hIUOQXqZE8 640 390]

Do Zvolenskej stolice sa uhorky dostali začiatkom 17. storočia, pričom sa tradovalo, že uhorky sú účinné liečivo proti moru a iným nemociam. To sa však nepotvrdilo, no isté je, že uhorky podporujú trávenie aj činnosť srdca.

História pestovania uhoriek v Sásovej siaha do tohto obdobia. Na chýrečnom banskobystrickom zeleninovom trhu nemali uhorky zo Sásovej konkurenciu a za svoju kvalitu si v roku 1872 vyslúžili pomenovanie Sásovská uhorka, ktoré sa zaužívalo nielen v Banskej Bystrici ale aj v širokom okolí. Sásovania pestovali uhorky na troch lokalitách – v Jelšinách (v časti Lúke), na Močare a Úhrade. Pretekali nimi potoky, pôda mala vhodné zloženie, lebo sa hnojila maštaľným hnojom, ktorý ľudia vyvážali na polia v zime krňačkami. Uhorky, aj tie sásovské, boli spočiatku horké.

ženy zo Sásovej 1943Postupným šľachtením sa ich chuť menila na stále lepšiu a lahodnejšiu, až tak, že kupujúci na trhu v Bystrici iné ako sásovské uhorky ani nechceli. Približne sto rokov bola sásovská uhorka v kurze a ovládala predaj uhoriek na banskobystrickom zeleninovom trhu.Studená uhorková polievka bola tradičným jedlom sásovských žien a mužov, ktorí pracovali na poli, lúkach či v lese (foto sásovských žien z roku 1943).

Ak ste ešte uhorkovú polievku nejedli a chceli by ste vyskúšať nejaký recept, na internete ich nájdete hneď niekoľko – uhorkovú polievku varenú aj studenú, nakyslo aj na sladko. Ak však chcete ochutnať skutočne pravú, letnú, osviežujúcu studenú uhorkovú polievku, na Dni Sásovskej uhorky vám ju ponúknu. Lebo len v Sásovej sa (vraj) robí podľa originálneho receptu! Veď asi aj preto Sásovanov za ich pestovateľské úspechy a predaj tohto druhu zeleniny nazývali „uhorkári“.