Už tento piatok nastúpi futsalový tím MIBA Banská Bystrica na úvodný zápas Openligy-stred. Pred jej začiatkom sme oslovili zástupcu tímu Lukáša Bereca, s ktorým sme sa rozprávali o uplynulej sezóne a plánoch do budúcnosti.

Ako prázdninovala MIBA Banská Bystrica?
Počas leta sme sa zúčastnili na niekoľkých turnajoch v Banskej Bystrici, na Donovaloch (MIBA CUP 2012) a v Žiline na futsalovom turnaji, ktorý usporiadal ŽFA Žirafa Žilina, náš súper v Openlige.

Darilo sa?
Zaknihovali sme jedno víťazstvo na Hruška Cup-e, druhé miesto na Tami Cup-e. Na Donovaloch a v Žiline sme skončili až na 5. mieste.

Openliga skončila koncom marca, odvtedy ubehlo dosť času, aby ste mohli triezvo zhodnotiť vaše pôsobenie v prvom ročníku…
Pred začiatkom súťaže sme išli do Openligy s malou dušičkou, hneď v prvom kole sme porazili silného súpera, postupne sme naberali na sebavedomí a to sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Po základnej časti sme skončili na veľmi peknom druhom mieste a v semifinále sme nestačili na Nové Mesto nad Váhom, ktoré sa nakoniec stalo majstrom Openligy.

Takže ste spokojní. Čomu pripisuješ to, že ste sa v tejto súťaži nestratili? Skúsenosti, kvalita banskobystrickej MÚMF, správna taktika? Čo bol ten hlavný faktor?
Hlavné dôvody nášho úspešného pôsobenia v súťaži boli, že sme vytvorili výborný kolektív a po taktickej stránke nám veľmi pomohli rady nášho hrajúceho trénera, kapitána Rasťa Kollára.

Budete hrať celoslovenskú (Openliga-stred zahŕňa mužstvá zo stredného a západného Slovenska pozn.red.) súťaž aj v budúcom ročníku?
Hráčom ako aj celému realizačnému tímu sa účinkovanie v Openlige veľmi páčilo a tým pádom nie je dôvod ďalej nepokračovať. Všetci sa tešíme a postupne sa pripravujeme na nový ročník.  Už tento piatok cestujeme do Púchova na úvodné kolo.

Všetko asi závisí aj od financií. Koľko potrebuje tím vášho formátu na fungovanie v jednej sezóne?
Prvý ročník bol po finančnej stránke menej náročný, ako bude tento. Už len z toho dôvodu, že sa Openliga rozšíri o päť mužstiev: Trnava, Levice, Prievidza a dve mužstvá z Púchova. Máme vypracovaný predbežný rozpočet, ktorý je podstatne vyšší ako bol v prvej sezóne. Hlavný sponzor MIBA tieniaca technika bol veľmi spokojný s účinkovaním, a preto nás bude vo väčšej miere sponzorovať. Máme záujem posunúť futsal v Banskej Bystrici na vyšší level, aj preto oslovujeme podnikateľov a firmy v Banskej Bystrici a okolí. Pevne veríme, že  nadviažeme spoluprácu s ďalšími sponzormi resp. partnermi.

Pôsobíte aj v banskobystrickej Extralige v tíme MIBA Capanegra. Ako sú obidva tímy personálne prepojené?
Väčšina hráčov z mestskej ligy z tímu MIBA Capanegra hráva aj Openligu, hráčov máme doplnených z iných mužstiev bystrickej Extraligy a nižších líg. 

Aké najväčšie rozdiely vnímajú tí hráči, ktorí hrajú banskobystrický malý futbal aj Openligu?
Z môjho pohľadu vidím najväčší rozdiel v ihrisku, pretože svoje zápasy v Extralige hrávame na umelej tráve a Openliga sa hrá v športových halách. Našťastie kvalita našej extraligy je na veľmi slušnej úrovni, čiže to vnímame ako dobrú prípravu, len nás mrzí, že ani tento rok sme sa nedohodli na hale a zostávame na umelej tráve. Ďalšími aspektmi sú určite tempo (rýchlosť) hry, taktika a samozrejme celková náročnosť súťaže.

Čo vás najviac prekvapilo v pozitívnom aj negatívnom zmysle na Openlige?
V pozitívnom najmä  tempo hry a emócie. Samozrejme aj kvalita súperov najmä z Nového Mesta, Čadce a zo Žirafy Žilina. Trošku ma mrzí to, že je malá propagácia Openligy zo strany mužstiev. Chýbajú mi zostrihy zo zápasov aj  fotogaléria. Okrem nás len jedno mužstvo zverejňovalo zostrihy (KSF DOXX Žilina) a fotky zo zápasov som zaregistroval tiež len u jedného tímu (ŽFA Žirafa Žilina). Určite by si priaznivci futsalu, aj hráči pozreli zostrihy z iných zápasov alebo aspoň fotografie.

Prvý rok je za vami, aké sú ciele do ďalšieho ročníka?
S cieľmi do nového ročníka sme veľmi opatrní, už len z toho dôvodu, že súťaž bude dlhodobejšia a prihlásili sa do nej kvalitné mužstvá resp. mužstvá o ktorých nemáme informácie. Našim hlavným cieľom je, aby sme sa bavili futsalom a robili aj naďalej dobré meno nášmu mestu.  Ešte by sme boli veľmi radi, aby si na naše domáce zápasy našli priaznivci svoju cestu a prišli nás podporiť.

A najbližší program MIBA Banská Bystrica?
V pondelok sme mali posledný tréning pred prvým kolom v Openlige a ako som už spomínal tento piatok cestujeme do Púchova, kde nás čaká staronový účastník Openligy – Forever Mesto Púchov.

Promo video pred sezónou 2012/13:
[youtube BoXlvJh4qGY 540 360]