Uplynulý víkend sa na zimnom štadióne pod Urpínom konal jeden z najväčších hokejbalových turnajov na Slovensku. Országh Cup 2012 divákom priniesol spolu 71 zápasov, v ktorých 28 tímov zabojovalo o celkové víťazstvo. Tretíkrát v histórii súťaže nakoniec najcennejšiu trofej dvíhali nad hlavu hráči Sharks Zvolen. 

Množstvo krásnych gólov, zázračné zákroky brankárov, tvrdé súboje i šarvátky mohli priaznivci hokejbalu z celého Slovenska sledovať na treťom ročníku Országh Cupu. Historicky najvyšším počtom zúčastnených tímov sa zaradil medzi najväčšie turnaje v krajine, čomu zodpovedala aj vysoká úroveň organizácie či kvalita zápasov.

Od sobotného rána sa v obidvoch halách banskobystrického zimného štadióna v hlavných skupinách začali súboje o čo najlepšie pozície pred vyraďovacími bojmi, ktoré vrcholili v nedeľu popoludní. Príjemnou novinkou bol „Lucky looser“, kedy dostal na základe žrebovania šancu zahrať si nadstavbovú časť jeden z tímov, ktorý v sobotu neuspel a bol vyradený. Tímom z mesta organizácie však nebolo dopriate. Zo siedmych banskobystrických tímov sa nakoniec nepresadil žiaden, väčšina skončila v základnej časti či v prvom kole vyraďovacích bojov. Domáce farby mali zastúpenie aspoň v individuálnych ocenenia, kde však rovnako kraľovali hráči spod Pustého hradu:

Najlepším brankárom turnaja sa stal opäť nepriestrelný zvolenský žralok Patrik Polc (foto il.: Országh cup 2011).

Najproduktívnejší hráč:

Norbert Mozolány – 8 G + 2 A
(Bukovinka Zvolen)

Najlepší strelec:
Norbert Mozolány – 8 G
(Bukovinka Zvolen)

Najlepší nahrávač:
Michal Chovan – 7 A
(Sharks Zvolen)

Najlepší brankár:
Patrik Polc
(Sharks Zvolen)

Najlepší obranca:
Peter Gallo
(Bukovinka Zvolen)

Najlepší hráč do 20 rokov:
Rastislav Gašpar ml.
(Výber Banskej Bystrice)

Aj keď sa úroveň turnaja mení k lepšiemu, víťaz zostáva rovnaký. Zo zisku putovnej trofeje sa po tretíkrát v trojročnej histórii turnaja tešili Sharks Zvolen, ktorí v celom turnaji nenašli premožiteľa. Medaile získal tiež vo finále pomerom gólov 0:3 porazený Slovan Bratislava, z bronzu sa po víťazstve 1:0 proti Bukovinke Zvolen tešili hráči Holíča.

Spokojné ohlasy zo strany divákov a hráčov dopĺňali tiež pozitívne slová zlatého medailistu z majstrovstiev sveta a aktuálneho trénera HC ’05 Banská Bystrica Vladimíra Országa, ktorý bol s organizáciou maximálne spokojný a tímy motivoval k účasti aj nasledujúci rok. Azda najväčšiu radosť z pochvalných slov má hlavný organizátor Martin Caban: „Turnaj hodnotím na 1 mínus, celkovo som však s kvalitou predvedených výkonov, ktoré tímy fanúšikom predviedli, spokojný. Konečne sa tiež podarilo pritiahnuť viac ľudí a zaplniť tribúnu, za čo im patrí veľká vďaka. Vysokú úroveň turnaja potvrdzuje tiež spokojnosť hráčov ako Polc, Chovan či Majeský a v neposlednom rade Vlada Országha, ktorý je veľký maximalista. V poslednom rade vydarený ročník podčiarkujú tiež vedúci tímov, ktorí tvrdia, že by tento turnaj mohol pokojne dostať prívlastok Turnaj majstrov. Jednou z minima výčitiek bola narážka na absenciu čistého hracieho času, čo sa však pri takom kvante tímov nedá zrealizovať. Nápadov do budúcnosti je však dosť preto verím, že aj v tomto smere nájdeme riešenie.“

Videozostrih z prvej tretiny finálového stretnutia medzi Sharks Zvolen a Slovanom Bratislava

[youtube sw5eyOFpzkE 590 360]

Videozostrih z druhej tretiny finálového stretnutia medzi Sharks Zvolen a Slovanom Bratislava

[youtube R6uho9n_PyQ 590 360]