Po dvoch domácich výhrach vo finálovej sérii Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy cestovali banskobystrickí hokejisti prvýkrát na ľad súpera do Nitry.

O úvodný tlak sa snažili domáci hráči. Že sa bude dať napätie v treťom finálovom stretnutí krájať, naznačil už pästný súboj Koríma s Andrejom Šťastným, ale o úvodný gól sa postarali hostia. V deviatej minúte vyskúšal strelu z diaľky na Hanuljaka Kubka. Ľahkú strelu z diaľky gólman domácich len vyrazil a puk hneď našiel Selleck, ktorý pohotovo nahral nabiehajúcemu Asselinovi a bolo 1:0.

Obhajca titulu sa potom snažil o udržanie hernej prevahy, ale vylúčenie Patrika Lampera túto snahu nielen zbrzdilo, ale napokon aj utlmilo inkasovaným gólom. Po strele z diaľky Williams kapituloval po tom, čo puk po viacnásobnom tečovaní usmernil za jeho chrbát Rais. Možnosť presilovej hry však štyri minúty pred koncom tretiny dostali aj Banskobystričania. Už krátko po jej začiatku uprostred plochy našiel Faille krížnou prihrávkou rozbehnutého Brocka Higgsa, ktorý razantnou strelou do vinkla Hanuljakovej bránky opäť vrátil vedenie na stranu hostí.

Úvod druhej tretiny patril domácim, ktorí mali od začiatku k dispozícii početnú výhodu kvôli vylúčeniu Failleho. Presilovku síce využiť nedokázali, ale v útočnom pásme sa udržali aj potom. Po kolotoči dokázali rozhodiť Williamsa a vytiahnuť ho z bránky tak, že Čaládi nemal problém vyslať puk smerom k vyrovnaniu. Napriek ďalšiemu oslabeniu na strane baranov však vyrovnanie prišlo už zakrátko. Nitrania si v presilovke neporadili ideálne s rozohrávkou a dobre napádajúci Selleck dokázal vybojovať puk. Posunul ho na Failleho, ktorý v páde pred vybiehajúcim Hanuljakom dokázal ešte vrátiť puk späť Selleckovi a ten sa do poodkrytej bránky nemýlil a v 27. minúte tak bolo 2:3.

Hostia potom dostali výhodu presilovej hry o dvoch hráčov. Baranom na vytvorenie ich presilovkového kolotoča nebolo treba veľa času a Asselin nabiehajúci z kruhu už v 30. minúte pridával ďalší gól baranov. Len 21. sekúnd hry prešlo a pokračujúcu presilovú hru využil strelou od modrej Sloboda, ktorý zvýšil na 2:5. To už bol koniec účinkovania Hanuljaka v domácej bránke, keď ho vystriedal Šimboch. Lenže koniec gólovej prestrelky to nebol, pretože hráči Nitry nevešali hlavy. V 32. minúte Fominykh obišiel Williamsovu bránku a jeho nahrávku dokázal premeniť na gól razantným zakončením Slovák – 3:5. Potom si však dokázali viaceré šance vytvoriť skôr barani, ale zajal najmä úplný záver, keď pri odchode do šatní rivalita oboch tímov vyústila do niekoľkých stretov, po ktorých skončil na zemi aj gólman Williams.

Aj rozhodcovia však videli, že Williams síce atakovaný bol, ale svoj pád značne prifilmoval. Posledná časť hry sa tak začínala s vylúčenými hráčmi na oboch stranách. Oba tímy ale napriek tomu do poslednej časti hry nastúpili s plným nasadením a hralo sa zo strany na stranu. Skóre však opäť zvyšoval obhajca titulu, keď v si v 51. minúte Southorn vychutnal Šimbocha a zvýšil na 3:6. Keď siedmy gól Banskobystričanov pridal v 53. minúte aj Lamper, bolo jasné, že domáci už nemajú šancu v treťom finálovom meraní síl čokoľvek zmeniť.

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:7 (1:2, 2:3, 0:2) – stav série 0:3

Góly: 13. Rais (Mezei, Buček), 23. Čaládi (Morrison), 31. Slovák (Fominych, Lantoši) – 9. Asselin (Selleck, Kubka), 17. Higgs (Marshall, Faille), 27. Selleck (Faille), 30. Asselin (Faille, Marshall), 30. K. Sloboda (Southorn), 51. Southorn (Asselin, K. Sloboda), 53. Lamper (Šťastný, Ďatelinka).

Zostava HK Nitra: Hanuljak (30. Šimboch) – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Rais, A. Sloboda – Kerbashian, Šiška, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Buček – Lantoši, Čaládi, Fominych – Hrušík, Slovák, Pätoprstý – Minárik.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Bartánus, Higgs, Lunter – Asselin, Faille, Selleck – Lamper, Šťastný, Zigo – Koper, Češík, Matoušek – Šoltés.

Štvrtý zápas série je na programe v nedeľu od 19.00 h a v prípade víťazstva sa môžu banskobystrickí hokejisti tešiť zo zisku tretieho titulu domácich šampiónov v rade. Zápas sa odohrá opäť v Nitre, ale fanúšikovia v Banskej Bystrici ho budú môcť znovu sledovať na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP.