„Video obsahuje vodcu ĽSNS v gardistickej uniforme, bio-skinheadov s fakľami z Kauflandu a tú najkrajšiu ženskú,“ uvádzajú svoj nový klip ku skladbe Marián banskobystrickí rockeri z kapely Christmas.

Kontroverznú skladbu Marián zaradila kapela na album #bezpokory, ktorý krstili v júni tohto roka. Klip predstavili verejnosti tento týždeň, krátko pred krajskými voľbami. Práve v tých môže politická strana, ktorej predstavitelia obhajujú fašistický slovenský štát a netaja sa nenávistnými názormi voči niektorým národnostiam či etnikám a vierovyznaniam, posilniť svoje postavenie v spoločnosti.

A práve to sú témy, na ktoré v skladbe samotnej a zvlášť aj vo videoklipe reaguje kapela Christmas. Myšlienku klipu vystihuje známy citát Václava Havla využitý v jeho závere: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ Videoklip zaujme aj spracovaním, keď pri ňom kapela spolupracovala s bratislavským kultovým Dezorzovým Lútkovým Divadlom, ktoré sa špecializuje na bábkové predstavenia pre dospelých.

„Nahrávka vznikla tak, že som meškal do štúdia a kým som prišiel, Jacky skusmo nahral jednu zo svojich vecí, ktoré sme s kapelou ani neriešili. Je to demo, gitaru aj spev nahral naraz a sám. Keď sme to ostatní potom počuli, chceli sme to dať na album nedotknuté. Od náckov sme už dostali a úprimne, báli báli sme sa, čo to spustí. To bol ale nakoniec hlavný dôvod prečo sme to na album dali a natočili sme pre to klip. Nie je v poriadku báť sa za svoj názor,“ popisuje gitarista kapely Filip Lehotský príbeh vzniku skladby Marián.

S prívržencami nacistickej ideológie má kapela nepríjemnú skúsenosť z roku 2015, keď po krste ich albumu dvoch členov skupiny pred jedným z banskobystrických klubov práve „vyholené hlavy“ dokopali a vážne zranili.

Nie je to pritom prvé angažovanie sa kapely vo veciach verejných. Spevák kapely Jacky Foxx, respektíve Jakub Pohle, pôsobí aj v iniciatíve Nie v našom meste a počas leta v rámci projektu (Ne)tárajštreka precestoval Banskobystrický kraj a s ľuďmi diskutoval o problémoch v regióne či dôvodoch, pre ktoré volia Mariana Kotlebu.