Basketbalový klub ŠKP 08 Banská Bystrica zmenil začiatkom júla svoj názov na Slávia Banská Bystrica a dnes už poznáme aj nové logo, ktoré budú bystrické pumy nosiť na dresoch. Autora novej vizuálnej identity klubu sme vyspovedali.

Klub Slávia Banská Bystrica oznámil v pondelok 8. augusta ďalšiu novinku, ktorá je súčasťou novej identity klubu. Zatiaľ čo v logu BK ŠKP 08 Banská Bystrica dominovala puma, v novom logu banskobystrickej Slávie nájdeme v jeho strede písmeno S.

Aj keď sa zmenil názov a logo klubu, banskobystrické basketbalistky budú mať aj naďalej prezývku bystrické pumy. Puma a jej laba je aj zakomponovaná v doplnkových logách a grafických prvkoch.

Od sezóny 2021/2022 funguje banskobystrický extraligový klub pod vedením prezidenta Juraja Kovala a riaditeľa Romana Porubského. Klub po tejto zmene deklaroval vyššie športové ambície a cieľ sprofesionalizovať celú organizáciu. Rebranding je tak súčasťou tohto procesu.

Pod novým názvom a s novým logom na dresoch sa bystrické pumy premiérovo predstavia aj v Európe, keď ich v kvalifikácii druhej najvyššej európskej súťaže – Eurocupu čaká dvojzápas proti gréckemu celku Eleftheria Moschatou.

Podľa informácií z prostredia klubu Slávia Banská Bystrica môžeme vo veľmi blízkej dobe očakávať aj novinky ohľadom kádra a realizačného tímu, o ktorých vás budeme už zakrátko informovať.

Autor Slavo Kišš: Značka je inšpirovaná súčasnou mestskou kultúrou a životným štýlom mladej generácie

Autorom nového loga klubu Slávia Banská Bystrica je Slavo Kišš, ktorý nám povedal viac k samotnej tvorbe.

Aké bolo zadanie?

S pánom Jurajom Kovalom, ktorý ma oslovil so svojou víziou novej značky pre bystrické basketbalistky, sme spolupracovali už v minulosti na vcelku vydarenom rebrandingu hokejového klubu HC ´05. Hlavnou úlohou pri tvorbe novej vizuálnej identity Slávie bolo vytvoriť modernú značku, ktorá v sebe spojí bystrické pumy, teda súčasný klub, s menom pôvodného, historicky veľmi úspešného ženského basketbalového klubu, ktorý v meste pôsobil v minulosti.

Ako prebiehala tvorba loga, čo bolo pri nej nosné?

Farebná schéma bola daná – červená a biela, farby mesta Banská Bystrica. Takáto farebná jednoduchosť určila i smerovanie celkového grafického spracovania identity, ktoré bolo inšpirované minimalizmom charakteristickým pre súčasný branding. Väčšina hráčok klubu patrí do generácie “Z” (1996 – 2009) a generácie “ALFA” (2010 – súčasnosť). Táto generácia mala už od útleho veku umožnený prístup k prenosným digitálnym technológiám. Je to generácia internetu a sociálnych sietí. Nová vizuálna identita je inšpirovaná ikonickými značkami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu tejto generácie. Instagram, Netflix, či Vans sú príkladom takýchto značiek. Ich logá sú jednoduché, zapamätateľné a ľahko rozpoznateľné aj v podobe malých ikoniek na obrazovke smartfónu. Nosnou myšlienkou a cieľom bolo vytvoriť práve takýto jednoduchý, no funkčný, graficky čistý a svieži branding.

Ako by ste z pozície autora charakterizovali svoje dielo?

Táto značka je inšpirovaná súčasnou mestskou kultúrou a životným štýlom mladej generácie – graffiti, tattoo, streetwear, sociálne siete, internet… Moderná klasika je slovné spojenie, ktoré by som použil v súvislosti s novým brandingom. Hlavné logo je podporené doplnkovými logami a grafickými prvkami, s ktorými vytvára ucelenú identitu. Emblém “Bystrické pumy” odkazuje na pôvodnú značku, pod ktorou klub pôsobil v predchádzajúcich rokoch, a ktorá tak plynule prechádza do novej éry. Spomínaný minimalizmus umožňuje efektívne použitie dizajnu vo všetkých printových a elektronických médiách. Nová vizuálna identita predstavuje jednoliaty grafický systém, kde môžu jednotlivé logá existovať samostatne a byť použité bez toho, aby narušili celistvosť značky. Svojou rozmanitosťou tak poskytujú veľké množstvo možností pre aplikáciu v marketingu.

Aký máte vzťah k športu, konkrétne k basketbalu? Sledovali ste aj bystrické pumy, alebo teraz začnete?

Šport je fenoménom dnešnej doby. Sledujem ho a aj ja sám rekreačne športujem. Drvivá väčšina mojich prác sa spája so športom. Špecializujem sa totiž hlavne na tvorbu grafických identít a log pre športové kluby a organizácie. K športu, teda aj k basketbalu, mám veľmi blízko a som rád, že obe moje veľké vášne, šport aj umenie môžem takýmto spôsobom dnes skĺbiť v mojej práci. Myslím, že práve pri sledovaní zámorských profesionálnych súťaží, akou je aj basketbalová NBA, som si už ako dieťa všimol toto spojenie športu a umenia v logách klubov. Fascinovalo ma to. Začal som s tvorbou vlastných log. Len tak, pre zábavu… Vtedy som ešte netušil, že sa tento koníček stane mojou prácou. Som však šťastný, že sa tak stalo. Verím, že sa značke i organizácii bude, nielen po športovej stránke, v novej ére dobre dariť a že celý tento projekt bude úspešný! Budem to samozrejme sledovať a držať Slávii palce.