Zoskupenie Rusín Čendeš Orchestra predstavilo nový videoklip k pesničke “Ivanku, Ivanku.” Namierené majú do súťaže Česko-Slovensko má talent.

Rusín Čendeš Orchestra vzniklo v lete 2011 a tvoria ho mladí umelci, ktorí sú Banskobystričanom známi aj z iných hudobných projektov. Bratia René a Robert Bošeľa, Jakub Stračina, Alžbeta Stračinová, Peter Šipula a Zuzana Holíková stoja za zoskupením, ktorého hlavnou myšlienkou je interpretácia rusínskeho folklóru netradičným spôsobom. “Vo svojej hudbe mladí muzikanti spájajú prvky ľudovej, klasickej a populárnej hudby, balkánskych rytmov či jazzových prvkov,” píše sa na oficiálnej stránke kapely zloženej zo študentov Konzervatória J.L.Bellu, Katedry hudobnej kultúry PF UMB v Banskej Bystrici a Technickej Univerzity vo Zvolene.

Mladí hudobníci predstavili v posledných dňoch videoklip k piesni Ivanku, Ivanku. “Nahrávali sme ho v úplnom, že rusínskom prostredí – na kopci v Hornej Mičinej,” smeje sa René Bošeľa, ktorý má spolu s kontrabasistom Jakubom Sračinom na starosti aranžmány a organizáciu kapely. “Réžiu a kameru klipu si zobral na starosť môj šikovný mladší brat Robo, ktorý splodil toto video, ako sa povie na kolene, za jeden deň. V podstate to bola rýchlovka, video malo pôvodne slúžiť ako naša propagácia na kasting súťaže Česko-Slovensko má talent, ktorý sa bude natáčať v júli,” priblížil vznik videoklipu René a zároveň trochu načrtol najbližšie plány zoskupenia.

Rusín Čendeš Orchestra pripravuje vydať album, ktorý už má nahratý, momentálne hľadá sponzora, ktorý by finančne podporil jeho vydanie. “Nenahnevali by sme sa ani lepšiemu vydavateľstvu, ktoré by nás trošku spropagovalo,” dopĺňa René Bošeľa.

Záujemcovia o vystúpenie môžu vidieť Rusín Čendeš Orchestra najbližšie 15. júna v Banskej Bystrici. O deň na to sa predstavia na Rusínskom festivale vo Svidníku. Bližšie info bude dostupné na pripravovaných internetových stránkach kapely.

Rusín Čendeš Orchestra – Ivanku, Ivanku:

[youtube YPkpINmc17k 540 360]

Zloženie Rusín Čendeš Orchestra:
Peter Šipula – spev, husle
Alžbeta Stračinová – husle, spev
René Bošeľa – viola, spev, gitara
Zuzana Holíková – cimbal, spev
Jakub Stračina – kontrabas
Róbert Bošeľa – bicie, perkusie