V repríze vlaňajšieho finále sa v tohtoročnom semifinále stretli Banská Bystrica a Košice. Oceliari ako víťaz základnej časti začínali sériu doma a proti baranom boli v pozícii papierového favorita. Hostia ale chceli prekvapiť a v Košiciach vybojovať aspoň jedno víťazstvo.

HC Košice vs. HC 05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Góly: 4. Lapšanský (Deyl, Češík) – 23. Ďatelinka (Kytnár, Matoušek), 35. Bortňák (Zigo), 46. Bast (Tománek, Majdan). Zápas sledovalo 5689 divákov.

Zostava HC Košice: Halász – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš, Macejko – Spilar, Češík, Bartoš – Bicek, Suja, Bartánus – Lapšanský, Hrnka, Varga – Hričina, Milý, Šoltés

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Roussel, Pujacs, Čížek, Gründling, Sandgren, Majeský – Lamper, Zigo, Matoušek – Majdan, Bast, Tománek – Gillies, Kytnár, Hvila – Lunter, Handzuš, Bortňák

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Domáci favorit vstúpil do duelu lepšie. Najprv pohrozil Hrnka, ktorý sa obtočil okolo brány, no Bacashihua aj so šťastím puk vyrazil. V 4. minúte počas presilovej hry z pravého kruhu vystrelil Lapšanský a jeho strela skončila v sieti. Košice držali opraty zápasu vo svojich rukách, z čoho pramenili šance Milého a Bartoša. Banská Bystrica sa pripomenula najmä v závere tretiny, ale gólman Halász držal čisté konto.

Kým do prvej dvadsaťminútovky vstúpili lepšie oceliari, úvod ten prostrednej vyšiel lepšie baranom. V 23. minúte potiahol puk do útočnej tretiny Matoušek, posunul ho Kytnárovi a ten našiel voľného Ďatelinku, ktorý bekhendom pomedzi Halászove betóny vyrovnal stav stretnutia. Baranov vyrovnávajúci gól nakopol a o necelé dve minúty už mohli vyhrávať, to by ale Majdan musel so svojou šancou lepšie naložiť. Domáci hokejisti pohrozili po strele Hričinu, Bacashihua bol ale pozorný. V 33. minúte mal gól na hokejke Bast, ale košický brankár Halász predviedol fantastický zákrok. Hostí táto nepremenená šanca nemusela mrzieť, pretože o necelých 90 sekúnd získal puk Zigo, ktorý ho ideálne naservíroval Bortňákovi a ten prestrelil domáceho gólmana – 1:2. V  37. minúte mohli hostia vyhrávať dvojgólovým rozdielom, Rousselovu delovku ale zneškodnil Halász.

Zverenci trénera Vladimíra Országha boli naďalej aktívni. V 46. minúte nahodil Majdan puk na bránu, Halász jeho strelu iba vyrazil a Bast pohotovou dorážkou poslal hostí do dvojgólového náskoku. Košičania sa snažili rýchlym gólom vrátiť do hry, ale pozorná obrana hostí na čele s brankárom Bacashihuom ich do výraznejších šancí nepúšťala. V 48. minúte mal americký legionár v bráne Banskej Bystrice aj šťastie, keď mu puk po strele Hrnku vypadol z lapačky a len tak tak že neskončil v bráne. Následne mu pomohla aj konštrukcia brány po zakončení Suju. Banská Bystrica tlak domácich už ustála a po dobrom výkone zvíťazila v Košiciach 3:1 a ujala sa vedenia v sérii.

Druhý semifinálový duel je na programe už zajtra v pondelok 28. marca opäť v košickej Steel aréne. Úvodné buly je naplánované na 17.00 hod.