Jednoznačným šlágrom 38. kola Tipsport ligy bol zápas medzi vedúcimi Košicami a treťou Banskou Bystricou. Zápolenie v Steel aréne nemalo jednoznačného papierového favorita, veď vzájomná bilancia oboch tímov v aktuálnej sezóne bola vzácne vyrovnaná. Vyrovnaný súboj s dominanciou pozorných defenzív sa preto dal očakávať aj počas nedeľňajšieho duelu.

HC Košice vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 33. Bicek (Bartánus, Bartoš), 37. Hričina (Boltun, Hrnka), 53. Spilar (Jenčík) – 24. Zigo (Sandgren, Matoušek). Zápas sledovalo v Košiciach 4005 divákov.

Zostava HC Košice: Melicherčík – Cebák, Deyl, Dudáš, Mikuš, Pavúk, Šedivý – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Bartoš, Jenčík – Lelkeš, Češík, Varga – Hričina, Boltun, Hrnka

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Sandgren, Šmach, Jaborník, Rosandič, Čížek, Petran – Tománek, Handzuš, Majdan – Ferleťák, Kytnár, Bast – Lamper, Zigo, Matoušek – Ambroz, M. Surový, Gašpar

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Kosice - 11.12.2015 - Banska Bystrica
Na gól Tomáša Ziga už nenadviazal nikto z jeho spoluhráčov

Banskobystričania nastúpili do duelu bez Hvilu a Gründlinga. Mierne aktívnejší boli v úvode zápasu domáci hokejisti. V štvrtej minúte unikol po pravej strane Bartánus, ale jeho delovka mierila mimo priestoru banskobystrickej svätyne. O dve minúty neskôr zase zmarila zakončenie pohotového Biceka lapačka Bacashihuu. V deviatej minúte sa pred amerického gólmana v službách baranov podarilo pretlačiť Hričinovi, z bezprostrednej blízkosti však nenamieril presne. Banskobystrick7 gólman následne s veľkými problémami skrotil puk lapačkou, keď ho Bartoš zdanlivo nevinne nahodil na jeho bránku. Dve minúty pred úvodnou sirénou musel Bacashihua opäť zasahovať po nebezpečnom zakončení aktívneho Hričinu.

V dvadsiatej druhej minúte sa počas presilovej hry domáceho tímu pekne uvoľnil Jenčík, zbavil sa brániacich hráčov, zoči-voči Bacashihuovi však v obrovskej šanci neuspel. Potom prišli na rad chvíle baranov. V dvadsiatej tretej minúte ešte Tománek na Melicherčíka nevyzrel, aby následne Sandgren nezištnou prihrávkou našiel úplne voľného Ziga, ktorý nemal problém zakončiť do odkrytej svätyne oceliarov. Zvýšiť náskok hostí na rozdiel dvoch gólov mohol v tridsiatej druhej minúte Handzuš, skúsený center Banskej Bystrice ale v dobrej pozícii zaváhal. Na rad tak prišlo známe pravidlo „nedáš-dostaneš“. Z následného útoku Košičanov totiž rezultoval gól z hokejky Biceka, ktorý sa medzi kruhmi dostal k odrazenému puku a dopravil ho do siete. V tridsiatej štvrtej minúte mohol prinavrátiť vedenie hosťom Tománek, Melicherčík ale bol pozorný. O tri minúty neskôr neskrotil Bacashihua puk po Boltunovej strele a ten mu vypadol rovno k osamotenému Hričinovi, ktorý poslal domácich do vedenia.

Jason Bacashihua kryl 27 striel oceliarov

Poistiť náskok Košičanov mohol v štyridsiatej piatej minúte Lelkeš, ktorému prekazil gólovú radosť skvelým zákrokom Bacashihua. V päťdesiatej druhej minúte sa vyznamenal aj jeho náprotivok Melicherčík, keď zmaril príležitosť Matoušeka na vyrovnanie. O niekoľko momentov neskôr sa do útoku vybrala dvojica domácich hokejistov Jenčík – Spilár a druhému menovanému sa podarilo dostať puk za chrbát americk0ho brankára. V päťdesiatej štvrtej minúte mohol o osude stretnutia definitívne rozhodnúť Jenčík, jeho samostatný únik však skončil zakončením nad hornú žrď. Banskobystričania následne vrhli všetky sily do útoku, gól sa im však nepodarilo streliť ani v krátkej presilovke po odvolaní brankára na striedačku, ktorú prerušilo vylúčenie Sandgrena. V šlágri kola tak Košice zdolali Banskú Bystricu 3:1.

Na víťaznú vlnu sa budú môcť barani vrátiť v piatok 15. januára, keď v domácom prostredí privítajú hokejistov Piešťan. Začiatok zápasu je stanovený na 17.30 hod.