S imperatívom víťazstva cestovali banskobystrickí hokejisti v nedeľu na ľad Martina, deviateho tímu priebežnej tabuľky Tipsport ligy. Po prehre s úradujúcim majstrom z Košíc a prekvapujúcom domácom zlyhaní v dueli s Piešťanmi potrebovali barani bodovať naplno a prerušiť negatívnu sériu, k čomu sa im na Turci ponúkala ideálna príležitosť.

MHC Martin – HC´05 iClinic Banská Bystrica 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 37. Skladaný (Tabaček, Jass) – 22. Bast (Lucenius), rozhodujúci samostatný nájazd Hvila. Zápas sledovalo v Martine 2500 divákov.

Zostava MHC Martin: Dzubina – Tabaček, Matejka, Dvořák, Dlouhý, Tomáš Varga, Bačik, Rusina, Jáchym – Skladaný, Galamboš, Pokrivčák – Surovka, Murček, Nemček – Jass, Kabáč, Rzavský – Kentoš, Jurášek, Kokavec

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Sandgren, Pujacs, Šmach, Čížek, Rosandič, Košecký – Lamper, Zigo, Matoušek – Majdan, Lucenius, Surový – Hvila, Kytnár, Bast – Ambroz, Adamčík, Ferleťák

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 22.12.2015 - Banska Bystrica

Banskobystričania nastúpili na zápas bez tradičných opôr Handzuša s Tománekom, ktorých zastúpili Adamčík s Ambrozom. Na prvú výraznejšiu šancu si museli diváci počkať až do ôsmej minúty, keď sa Nemček prekľučkoval až pred Bacashihuu a vtlačil gólmana hostí aj s pukom za bránkovú čiaru. Hlavný rozhodca gól napokon neuznal. Gól mohol padnúť aj po spolupráci Kytnára s Hvilom, strela druhého menovaného si však cestu do siete nenašla. Tí istí hráči si vymenili úlohy v trinástej minúte, Kytnár ideálne našiel pred bránkou osamoteného Hvilu, ktorý sa pokúsil zakončiť z prvej, ale Dzubina si s jeho pokusom aj následnou dorážkou poradil.

Krátko po začiatku druhej časti hry sa podarilo hosťom dostať do vedenia. Počas presilovej hry sa defenzíve Martinčanov nepodarilo ubrániť Basta, ktorý z bezprostrednej blízkosti gólmana Dzubinu upratal do siete puk po prihrávke Luceniusa. Brankár domácich sa vyznamenal v dvadsiatej šiestej minúte, keď zneškodnil gólovú príležitosť Adamčíka. Vyrovnať skóre mohol o päť minút neskôr Pokrivčák, no jeho pohotovú koncovku si ustriehol Bacashihua. V tridsiatej piatej minúte Dzubina aj so šťastím neinkasoval po akciách Basta s Hvilom. Štyri minúty pred druhou sirénou využili Martinčania hru v početnej výhode. Tabaček švihom nahodil od modrej čiary puk smerom na Bacashihuu, kde ho do siete usmernil Skladaný.

Tretie dejstvo okorenila bitka Matoušeka s Bačíkom, po ktorej obaja kohúti skončili s desaťminútovými osobnými trestami za zhodenie rukavíc. V štyridsiatej siedmej minúte minul Surový odkrytú bránku po prihrávke Basta. O minútu neskôr si Dzubina poradil s nebezpečným zakončením Ziga. V päťdesiatej prvej minúte najprv domácej obrane zavarili Rosandič s Luceniusom, na opačnej strane následne zlyhal v dobej pozícii Kokavec. Záver tretiny sa niesol v znamení aktivity hostí, ktorí sa neúspešne snažili strhnúť vedenie na svoju stranu. Keďže gól nepadol ani v predĺžení, o víťazovi stretnutia sa muselo rozhodnúť v samostatných nájazdoch. Ich hrdinom sa napokon stal hosťujúci Hvila, ktorý nedal Dzubinovi šancu ani pri jednom zo svojich troch pokusov, vrátane toho rozhodujúceho. Najmä jeho zásluhou si tak barani odvážajú z Martina cenné dva body.

Aj v ďalšom zápase sa zverenci trénera Vladimíra Országha predstavia na ľade súpera. V utorok 19. januára pocestujú do Trenčína, kde ich privíta domáca Dukla. Začiatok zápasu je naplánovaný na 18.00 hod.