Po včerajšej úvodnej finálovej prehre 1:3 chceli dnes zverenci trénera Országha zlepšiť svoju hru a hlavne byť disciplinovanejší. Domáca Nitra bola ale na koni a do kariet jej hral aj fakt, že v tejto sezóne na vlastnom ľade s baranmi ešte neprehrala.

HK Nitra vs. HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 11. Bajtek (Štefanka, Baker), 27. Laliberté (Slovák, Ordzovenský), 50. Kutálek (Beca, Ručkay) – 36. Zigo (Bast), 52. Tománek (Sandgren). Stav série 2:0.

Zostava HK Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Podhradský, Kuzma, Baker, König, Milo – Stloukal, Slovák, Laliberté – Kutálek, Beca, Ručkay – Bajtek, Štefanka, Macík – Pupák, Bene, Piačka

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica:
Bacashihua – Ďatelinka, Majdan, Majeský, Hvila, Gründling, Matoušek, Roussel, Bajaruns, – Šmach, Bast, Tománek – Pujacs, Kytnár, Gillies – Čížek, Zigo, Lunter – Sandgren, Handzuš, Bortňák

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Nitra - 08.01.2016 - Banska Bystrica
Nitra rovnako ako v prvom stretnutí aj dnes otvorila skóre v 11. minúte

S dvomi zmenami v zostave nastúpili barani do druhého finálového zápasu. Po zranení sa vrátil do tímu obranca Roussel a v útoku Bezúcha nahradil Lotyš Bajaruns. Barani sa snažili od úvodu čo najviac zamestnávať brankára Valenta. V 7. minúte stálo za pozornosť zakončenie Hvilu. O necelú minútu mohol práve druhý banskobystrický útok otvoriť skóre. Po Hvilovej prihrávke mal veľkú šancu Gillies, ale Michal Valent v bráne corgoňov predviedol výborný zákrok. Tak ako v úvodnom stretnutí, tak aj v druhom zápase udrela ako prvá Nitra. Včera otváral v 11. minúte skóre Kutálek, dnes sa v rovnakom čase z dorážky presadil Bajtek. Domáci prebrali po strelenom góle iniciatívu a viac roboty mal banskobystrický brankár Bacashihua.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky dostali barani výhodu presilovej hry, v ktorej mali veľkú šancu na vyrovnanie. Po osi Sandren – Handzuš sa puk dostal k Majdanovi, ktorý bekhendom opečiatkoval žrď Valentovej svätyne. Potvrdilo sa ale pravidlo nedáš-dostaneš.  V 27. minúte sa do prečíslenia dostali Slovák s Lalibertém. Strelu Slováka ešte stihol Bacashihua vyraziť, ale na dorážku Lalibertého už bol prikrátky – 2:0. Hostí gól nezložil a zvýšenou streleckou aktivitou dostávali domácich do úzkych. V 36. minúte tlak Bystričanov vyústil do presilovej hry, ktorú využil strelou pod brvno Zigo. Následne mohol vyrovnať z trestného strieľania Kytnár, na Valenta ale nevyzrel.

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 21.02.2016 - Banska Bystrica
Roman Tománek znížil skóre na 2:3, na viac sa ale barani nezmohli

Barani s nátlakovou hrou pokračovali aj v tretej časti a Nitru držal v hre len brankár Valent. Corgoni však vyrážali do rýchlych kontier, a jednu z nich v 50. minúte využil strelou spomedzi kruhov Kutálek. V 52. minúte dostal domáci obranca Mezei trest 5+DKZ za faul na Kytnára a barani tak dostali šancu vrátiť sa do zápasu. Hneď po deviatich sekundách trestu skóroval strelou od modrej Tománek a Bystričania cítili šancu na vyrovnanie. V následnej presilovke si už ale väčšiu šancu nevypracovali. Hostia ešte v závere odvolali Bacashihuu, no v powerplay už nedokázali skórovať a po výsledku 2:3 tak prehrali aj druhý finálový súboj.

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Dnes sme hrali lepšie. Boli sme aktívnejší. Spravili sme však tri chyby, ktoré domáci trestali. Mali sme šance na vyrovnanie, z päťminútovej presilovky sme však vyťažili iba jeden gól. Boli sme lepším mužstvom a v rovnakom nasadení musíme pokračovať. Sú to vyrovnané zápasy. Aj keď prehrávame 0:2 na zápasy, do Banskej Bystrice ideme s tým, že sa do Nitry chceme vrátiť s vyrovnaným stavom.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Rozhodujúce bolo to, že sme dali o gól viac a to sa počíta. Každý by bol spokojný za takéhoto stavu. Banská Bystrica je pod tlakom, nám sa naopak ruky uvoľnili. Aj napriek tomu zostávajú Banskobystričania favoritom. Aj keď dvakrát prehrali, tak je to stále vyrovnané.“

Finálová séria sa teraz sťahuje pod Urpín. Tretí duel je na programe v sobotu 16. apríla so začiatkom o 19.30 hod.