Úvodným zápasom semifinále play-off Tipsport extraligy začal v stredu neľútostný súboj o finálovú miestenku medzi hokejistami Nitry a Banskej Bystrice. O vyrovnanosti oboch tímov svedčí aj štatistika ich tohtosezónnych vzájomných zápasov, v ktorých si body zmierlivo podelili. Pod Zoborom však zverenci Miroslava Chudého v aktuálnom ročníku uspeli iba raz, a to na jeho úplnom začiatku, keď v šiestom kole vyhrali 6:4.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Góly: 3. Slovák (Školiak), 17. L. Novák (Stümpel), 57. Slovák (Školiak), 60. Lelkeš (Mezei) – 22. Rosandič, 33. Hudec (Surový, Handzuš). Zápas sledovalo v Nitre 3600 divákov (vypredané).
Na zápasy 1:0.

Zostava HK Nitra: Valent – Ordzovenský, P. König, Milo, Mezei, M. Novák, Kuzma, Bednár, Piačka – Tománek, Stümpel, L. Novák – Lelkeš, Štefanka, Pupák – Slovák, Školiak, H. Ručkay – Mráz, Bajtek, J. Ručkay

Zostava HC’05 B. Bystrica: Košarišťan – Kousalík, Čížek, Rosandič, Gründling, Bambúch, Jaborník, Guimond – Hudec, Handzuš, Kudrna – Surový, Kytnár, White – Handlovský, Heizer, Kafka – Matoušek, Zigo, Kadura

BBonline.sk - hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HK Nitra - 17.02.2015V pekelnej atmosfére nitrianskeho zimného štadióna pohrozili ako prví domáci hokejisti po dvoch minútach hry, keď na Košarišťana nastrelil puk König. O niekoľko momentov neskôr sa už Nitra radovala z vedenia po zakončení Slováka, ktorý využil zmätky v banskobystrickej defenzíve po strate puku v obrannej tretine. Zakríknutí hostia v nasledujúcich minútach síce získali miernu územnú prevahu, no väčšie šance si nevytvorili. Naopak, v ôsmej minúte mohli opäť inkasovať po tvrdej Milovej bombe spoza kruhov. Následne sa do dvoch dobrých príležitostí dostal Stümpel, no najprv pod tlakom mieril tesne nad hornú žrď Košarišťanovej svätyne a vzápätí jeho bekhendovému zakončeniu z bezprostrednej blízkosti chýbala razancia. V trinástej minúte barani aj so šťastím prežili drvivý tlak domáceho tímu počas presilovej hry o dvoch hráčov. O tri minúty neskôr však už Nitra zaslúžene zvýšila vedenie na 2:0, keď Stümpel pri ďalšej početnej výhode domácich dokonalou prihrávkou našiel na opačnej strane Nováka, ktorý strelou z prvej nedal Košarišťanovi šancu. V závere úvodného dejstva mohol pridať tretí zásah corgoňov Jakub Ručkay, no jeho individuálnu akciu po chybnej rozohrávke hostí zmaril Košarišťan.

Po dvoch minútach prostrednej časti hry vrátil Banskobystričanov do hry Rosandič, ktorého strelu nešťastne tečoval do vlastnej bránky Konig. V dvadsiatej siedmej minúte podkúril domácej defenzíve Kousalík s Whiteom, strelu amerického útočníka spred bránkoviska v poslednej chvíli zrazil jeden z nitrianskych obrancov. V dvadsiatej deviatej minúte pekne zakombinovali Handzuš s Kudrnom, druhý menovaný však miesto zakončenia volil prihrávku na prikrytého Hudeca. Banskobystričania pokračovali v aktivite aj v ďalších minútach. V tridsiatej druhej minúte ešte Valent zázračne zachránil svoj tím od pohromy pri niekoľkonásobných dorážkach hosťujúcich útočníkov, no pri nasledujúcej presilovej hry baranov bol už prikrátky na Hudecov teč Surového strely od modrej čiary. Štyri minúty pred druhou sirénou mohol Milo prinavrátiť corgoňom vedenie, puk z jeho hokejky však Košarišťan v poslednom momente vyrazil nad bránku.

BBonline.sk - hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HK Nitra - 17.02.2015Do tretieho dejstva vyrukovali oba tímy s defenzívnym prejavom a šance sa na jednej či druhej strane rodili iba sporadicky. Z domácich hokejistov bol najaktívnejší Tománek, ktorému sa najprv zblízka nepodarilo prepasírovať puk za Košarišťanov chrbát, a následne po individuálnej akcii poslal puk spoza bránky do bránkoviska, kde ho mladý gólman hostí v poslednej chvíli prikryl pred jedným z dobiedzajúcich útočníkov. O osude stretnutia napokon rozhodli presilovky. Kým Banskobystričanom sa hra v početnej výhode v päťdesiatej minúte vôbec nevydarila, Nitrania o sedem minút neskôr pritlačili súpera a bojovný výkon korunovali víťazným gólom z hokejky Slováka, ktorý ťažil z výbornej práce Školiaka za Košarišťanovou svätyňou. Štvrtý klinec do rakvy baranov zabil desať sekúnd pred koncom gólom do prázdnej bránky Lelkeš.

Druhý zápas série je na programe už vo štvrtok 19. marca opäť na nitrianskom ľade. Úvodné buly je naplánované na 17.00 hod.