Po dvoch prehrách sa začal náskok lídra z Banskej Bystrice na druhé Košice zmenšovať. Túto bodovú priepasť chceli zverenci trénera Országha opäť navýšiť v repríze vlaňajšieho finále na ľade Nitry.

HK Nitra vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 5. Mezei (Slovák, Tvrdoň), 5. Krištof (Ručkay, Blackwater), 55. Cope (Milam, Tvrdoň). Zápas v Nitre sledovalo 3336 divákov.

Zostava HK Nitra: Halo – Milam, Ordzovenský, Pupák, Mezei, Versteeg, Meland, Korím – Cope, Slovák, Tvrdoň – Ručkay, Krištof, Blackwater – Šiška, Štefanka, Macík – Bajtek, Paukovček, Šille

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Luža, Mihalík, Ďatelinka, Kubka, Ťavoda, Maťuškin – Hickmott, Trukhno, Buc – Kafka, Handzuš, Bortňák – Matoušek, Češík, Lamper – Belluš, Tamáši, Róth

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Nitra - 07.10.2016 - Banska Bystrica

Po dvoch prehrách cestovali barani do Nitry, ale tam to nezačalo podľa predstáv. Domáci okamžite na súpera vyleteli a Banskobystričania si v prvej tretiny prakticky vôbec neokúsili, aké je to mať puk pred Halom. O úvodný presný zásah sa už po piatich minútach hry postaral Branislav Mezei, ktorý od modrej prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Prešlo iba pätnásť sekúnd a tešil sa Michal Krištof, ktorého obrancovia zabudli, takže po prihrávke zoči-voči Bacashihuovi uspel. Tréner Vladimír Országh si okamžite zobral time-out. Brankár hostí sa musel predviesť najmä v siedmej minúte, kedy vychytal v obrovskej šanci Mareka Slováka. Nitra predvádzala v úvodnom dejstve drvivý tlak a hostia mohli byť radi, že inkasovali iba dvakrát.

Na začiatku druhej tretiny sa ale hra vyrovnala, za čo mohla aj prvá presilová hra v prospech Bystrice. Na trestnej lavici si ale Cope odsedel celé dve minúty, nakoľko aj napriek príležitostiam puk za Halom neskončil. Postupom času sa hra vyrovnávala, no keď prišlo na presilovú hru, v každej dominoval tím, ktorý ju aktuálne hral. Bacashihua sa musel obracať hlavne na konci prostrednej časti hry, kedy sa znova taktovky chopila Nitra. Aj druhýkrát sa teda do kabín išlo za stavu 2:0.

Tretie dvadsaťminútovka hosťom tiež nepriala, aj keď na jej začiatku mal veľkú šancu Belluš, ktorý išiel s Bortňákom proti jednému obrancovi, ale strela prvého menovaného skončila na betóne Hala. Corgoni ďalej tlačili a vytvárali si pološance, z ktorých však mohol padnúť do brány hocijaký puk. Veľmi blízko k tomu mal Paukovček v 50. minúte, ktorý sa natlačil cez dvoch obrancov až pred brankára súpera, lenže Bacashihua zasiahol a následne v šanci vychytal aj Blackwatera. Päť minút pred koncom spečatil triumf Nitry v presilovej hre Cope. Od mantinelu sa natlačil až pred bránkovisko a puk okolo betónu Bacashihuu zasunul do siete. Banská Bystrica tak ani na tretí pokus nezískala v tomto roku žiadny bod.

Povedali po zápase:

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Mali sme veľmi zlý úvod, tá prvá tretina bola celkovo zlá. Veľmi rýchlo sme dostali dva góly. Domáci v prvej tretine dominovali. Boli rýchlejší, silnejší, vyhrávali osobné súboje. V priebehu zápasu sme sa zlepšili, začali si vytvárať šance, ale Nitra nás do ničoho nebezpečnejšieho nepúšťala. Viac-menej to bolo také po rohoch a ťažko sa nám presadzovalo. Súper čakal na brejky, z ktorých hrozil a nakoniec zaslúžene zvíťazil.“

Ivan Ďatelinka (kapitán B. Bystrice): „Nemôžeme sa na nič vyhovárať. Prišli sme nepripravení, takto nemôžeme začať zápas. Po tých dvoch góloch to bol veľký problém. Cez oddychový čas nám tréner povedal, že máme dostatok času, aby sme to zvrátili naspäť, bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Bez gólu vyhrať nemôžeme. Mentálne sme prišli nepripravení a ono sa to odzrkadlilo v našej hre. Musíme sa vrátiť k maličkostiam, ktoré sme robili doteraz a začať od tréningu. Teraz máme deň voľna, musíme ho využiť, aby sa toto nezopakovalo.“

Ty Wishart (obranca B. Bystrice): „Určite sme si predstavovali, že začneme lepšie. Bolo to z našej strany vlažné a súpera sme pustili do dvojgólového vedenia. Musíme sa vrátiť späť a začať od základov. Zbytočne si niekedy komplikujeme situácie, takže na tom musíme dosť popracovať. Sme samozrejme veľmi sklamaní, ale musíme sa pripraviť na ďalší duel. Veľmi dôležité bolo, že sa vrátil „Cash“, ktorý chytal veľmi dobre a držal naše šance na úspech. Ako som už povedal, nemôžeme takto dovoliť súperovi ísť do náskoku o dva góly.“

Eric Meland (obranca Nitry): „Som nadšený z mnohých vecí v tomto zápase. Vedeli sme, že musíme streliť rýchle góly, čo sa nám aj podarilo. Hrali sme z dobre zabezpečenej defenzívy a vyrážali do rýchlych útokov.“

Nepriaznivú šnúru prehier budú môcť Banskobystričania prerušiť v piatok 13. januára v Košiciach. Úvodné buly je stanovené na 17.00 hod.