Po včerajšej výhre Banskej Bystrice chceli oceliari v druhom semifinálovom dueli vrátiť svojmu súperovi požičané. Barani však boli vo veľkej pohode a metropolu východu chceli vyrabovať aj po druhýkrát.

HC Košice vs. HC ´05 iClinic Banská Bystrica 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Hrnka (Spilar, Cebák) – 5. Lunter (Handzuš), 9. Hvila, 11. Lamper (Zigo), 38. Tománek (Majdan, Bast), 60. Lunter (Bortňák, Handzuš). Zápas sledovalo v Košiciach 4780 divákov.

Zostava HC Košice: Halász (11. Melicherčík) – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš, Macejko – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Hrnka, Bartoš – Lapšanský, Češík, Varga – Hričina, Boltun, Milý

Zostava HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Čížek, Gründling, Pujacs, Roussel, Majeský, Sandgren – Hvila, Kytnár, Gillies – Lamper, Zigo, Matoušek – Majdan, Bast, Tománek – Bortňák, Handzuš, Lunter

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Kosice - 11.12.2015 - Banska Bystrica

Košickí hokejisti sa do svojho súpera pustili ihneď od začiatku, z čoho pramenili šance Boltuna a Češíka, ktoré ale zostali nepremenené. Barani si prvú väčšiu príležitosť vypracovali v 5. minúte. Lunter perfektne okabátil Deyla a zoči-voči Halászovi otvoril skóre. Domácich tento gól nezmrazil a naďalej sa snažili o dobíjanie banskobystrickej svätyne. Najprv v 7. minúte neuspel z pravého kruhu Lapšanský, no o 62 sekúnd neskôr sa pred bránkoviskom najlepšie zorientoval Hrnka a poslal puk za bezmocného Bacashihuu. Domáci sa z vyrovnania dlho neradovali, pretože o 40 sekúnd napriahol Hvila a poslal hostí opäť do vedenia. Sebavedomie baranov stúpalo, čo potvrdil v 11. minúte tretím gólom v košickej sieti Lamper. Halásza v domácej bránke vystriedal Melicherčík a táto zmena akoby pokropila aj košických korčuliarov. Oceliari si v nasledujúcich minútach vypracovali viaceré gólové šance, tí ale stroskotávali na výborne chytajúcom Bacashihuovi.

Zverenci trénera Čadu pokračovali v aktívnej hre aj v druhej dvadsaťminútovke. Veľkú príležitosť mal v 27. minúte Hrnka, jeho zakončenie ale perfektne zneškodnil hosťujúci brankár. V polovici duelu dostali Košice možnosť krátkej presilovky o dvoch hráčov, ale ani z tohto obláčika nezapršalo. O pár sekúnd Suja nebezpečne tečoval strelu Biceka, ale Bacashihua bol pozorný. Hostia sa do útoku nehrnuli a čakali na svoju šancu. Tá prišla v 38. minúte. Majdan spoza brány ideálne našiel parťáka z útoku Tománka a ten strelou z prvej nedal Melicherčíkovi šancu – 1:4.

Jason Bacashihua zlikvidoval 31 košických pokusov a výraznou mierou prispel k výhre baranov

V tretej časti pokračovala snaha Košíc s duelom ešte niečo urobiť, tá ale narážala na výbornú defenzívu baranov na čele s famóznym Bacashihuom.  Definitívne K.O. pre oceliarov mohli dať Banskobystričania počas dlhej päťminútovej presilovej hry, v ktorej najvýraznejšie pohrozil Hvila. Košice aj napriek tomu, že toto oslabenie prečkali bez gólu, už v závere nedokázali prekonať Bacashihuu a sami ešte inkasovali. V záverečnej minúte sa po nedorozumení Mikuša s Melicherčíkom dostal k puku Bortňák, ktorý ho naservíroval Lunterovi a ten spečatil výsledok tohto stretnutia. Zverenci trénera Vladimíra Országha tak vyhrali aj druhý duel v Košiciach, tentokrát jednoznačne 5:1 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú už 2:0.

Semifinálová séria sa teraz na dva zápasy sťahuje do Banskej Bystrice. Prvý duel je naplánovaný na štvrtok 31. marca so začiatkom o 17.00 hod.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Vývoj zápasu ovplyvnili naše chyby. Súper strelil tri góly a dostal krídla. S každou defenzívou je možné sa vyrovnať, nám sa to zatiaľ nedarí. V prvom rade  si musíme oddýchnuť a zregenerovať. V Banskej Bystrici musíme hrať dôraznejšie a disciplinovanejšie v defenzíve.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Boli to ťažké zápasy. Košice aj dnes ukázali svoju silu. Vyhrávame 2:0, to ale nič neznamená. Poznáme kvalitu oceliarov a doma chceme tieto víťazstvá potvrdiť. Bude to však ťažké. Máme štyri kvalitné útoky, v obidvoch zápasoch sme zabrali ako tím.“