ariel siaf2Počas Medzinárodných leteckých dní na Sliači, v závere minulého mesiaca, sa konal jedinečný pretek medzi super rýchlym autom a prúdovým lietadlom. Zážitkovej agentúre EnjoyRacing SK sa v spolupráci s organizátormi SIAF2014 podarilo zorganizovať tento unikátny súboj pred zrakmi 90 000 návštevníkov.

Na štart sa proti sebe postavilo jedno z najrýchlejšie akcelerujúcich áut na svete Ariel Atom 3.5 s vicemajstrom Európy Maťom Homolom za volantom a stíhacie lietadlo L-39 Albatros lotyšskej akrobatickej skupiny Baltic Bees. Nejednalo sa o žiadny šprint po rovinke, ale rovnocenný pretek na 1 kolo. Albatros preťal štartovú čiaru v rýchlosti 500 km/h. V tom momente vyrazil aj Ariel Atom z pevného štartu. Oba stroje mierili na druhý koniec dráhy. Lietadlo muselo absolvovať náročnejšiu otočku o 180 stupňov. Atom mal pred sebou prudké brzdenie a následnú otočku, kde zmazal náskok lietadla a spolu “leteli“ do cieľa.

ariel siafPo napínavom závere sa napokon v sobotnom súboji podarilo Arielu poraziť Albatros a senzácia bola na svete. Maťo Homola pred divákmi predviedol aj svoje jazdecké umenie v podobe víťazného driftovania. „Som naozaj spokojný, že sa nám podarilo zorganizovať takéto jedinečné predstavenie. Určite sme ním počas leteckých dní potešili aj fanúšikov strojov, ktoré lietajú nízko. Naše dnešné víťazstvo je tak čerešničkou na torte.“ povedal po triumfe Tomáš Fábry, konateľ spoločnosti EnjoyRacing SK, ktorá Ariel Atom vlastní.

V nedeľnom súboji sa viac darilo baltickej včele a po víkende tak zostal stav auto vs. prúdové lietadlo 1 : 1. Po víkende tak bol spokojný aj Maťo Homola: „Víkend na Sliači bol výborný. Veľmi veľa divákov a fanúšikov chcelo vidieť dobrú šou a ja si myslím, že sme ju so stíhačkou spravili. Oba preteky boli napínavé až do samého konca a to som rád. Teším sa, že som sa mohol takéhoto ojedinelého podujatia zúčastniť, na ktorom som si vyskúšal Ariel Atom, s ktorým sa mi super jazdilo.“

Ariel Atom patrí do kategórie ultraľahkých superšportov. So svojím výkonom 310 koní a mušou váhou 520 kg dokáže akcelerovať z 0 na 100 km/h za brutálne 2,7s. Unikátne auto, ktoré nemá žiadne dvere, strechu a dokonca ani čelné sklo. Všetko muselo ustúpiť dokonalému zážitku z jazdy. Na tomto jedinom kuse na Slovensku si môžete dokonca sami zajazdiť.

Všetky články, videá a fotogalériu z MLF SIAF 2014 nájdete tu…