Tradičné vianočné a novoročné piesne, koledy a vinše z rázovitých oblastí stredného Slovenska zaznejú v piatok 9. decembra večer v banskobystrickom Evanjelickom kostole. Koncert z cyklu Hrajteže mi, hrajte nesie názov Daj Boh šťastia tejto zemi.

Decembrová verejná rozhlasová nahrávka banskobystrického Štúdia RTVS z obľúbeného cyklu podujatí Hrajteže mi, hrajte bude venovaná 65. výročiu rozhlasového vysielania z Banskej Bystrice a 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky. Na koncerte v Evanjelickom kostole zaznejú tradičné vianočné a novoročné piesne, koledy a vinše z viacerých rázovitých oblastí stredného Slovenska, z Kysúc, Oravy, Podpoľania či Horehronia, ale aj okolia Banskej Štiavnice a Hornej Nitry.

Zaznejú aj koledy v neopakovateľnej interpretácii vokálnej skupiny Sklo z Bratislavy. Vynikajúca speváčka  Helena Zahradníková vystúpi v sprievode  ľudovej hudby Fera Pastiríka a ženská spevácka skupina Marína s husľovým sprievodom Jaroslava a Petra Hazlingerovcov. Sviatočnosť verejnej nahrávky podčiarkne aj poetické slovo z tvorby slovenských básnikov Milana Rúfusa, Mikuláša Kováča a ďalších v jedinečnej interpretácii Mila Kráľa.

Vokálna skupina Sklo – Radujme sa valasi:

Účinkovať budú aj trombitáši a mužská spevácka skupina Hájiček z Chrenovca-Brusna, sprevádzaná heligonkárom Emilom Trgiňom. Tradičné koledy ponúkne folklórna skupina Kýčera a ľudová hudba zo Zázrivej, ako aj inštrumentalisti zo súboru Sitňan z Banskej Štiavnice, ktorí sa na koncerte predstavia po prvýkrát. Koledy z Vadičovskej doliny zahrajú, zaspievajú ale aj zavinšujú Ľudová hudba spod Ľadonhory, Vajčovskí muzikanti, ženské spevácke skupiny Vajčovky a Čuhárky, Spievanky a Milan a Samuel Hájnikovci. Nielen vianočné, ale aj piesne evanjelikov spievané počas Starého a Nového roka, ponúkne zo svojho repertoáru folklórna skupina Hrochoťan. Banskobystrické Trnki okrem tradičných vianočných piesní z Horehronia, zaspievajú aj gréckokatolícke vianočné spevy.

Program moderujú Gabriela TomajkováPeter Cítenyi. Dramaturgia a scenár: Miriam Kubandová.

Vianočný a novoročný koncert Daj Boh šťastia tejto zemi sa uskutoční v piatok 9. decembra o 19.00 h v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici (Lazovná ul.).