Začal sa advent. Prvú adventnú, Železnú nedeľu už máme za sebou. Predsviatočný nákupný zhon naberá obrátky. Nezabudli ste na knihy?

dezo-ursinyS banskobystrickým kníhkupectvom Artforum sme pre vás pripravili súťaž, v ktorej každý týždeň do Vianoc môžete vyhrať zaujímavú knihu. Prvou z nich je knižná novinka vydavateľstva Artforum Jabloň v zime od Deža Ursinyho, román v listoch, ktorý umožní načrieť do atmosféry 70. rokov, spoznať dvadsaťročného Deža a svet, v ktorom žil.

DEŽO URSINY: JABLOŇ V ZIME

Listy Deža Ursinyho Eve Rosenbaumovej prichádzajú zďaleka a predsa zblízka. Zďaleka… od ich vzniku uplynulo štyridsaťpäť rokov, od Dežovej smrti dvadsať. A predsa zblízka… uzatvárajú, akoby račím chodom, vedno s listami Zdenke Krejčovej Moja milá pani (2007) a so vzájomnými listami so synom Jakubom Ahoj tato – milý Kubo (2015) akýsi voľný triptych, trojdielny obraz Dežovho života a doby, v ktorej sa odohrával. S trochou nadsádzky a ľahko parafrázujúc možno hovoriť aj o Dežovej ceste pedagógiou, praktickou životnou skúsenosťou od prvej do poslednej lásky.

Príbeh sa začína v 70. rokoch, keď mladý Dežo Ursiny písal listy Eve Rosenbaumovej. Listy plné príbehov ľudí, plné lásky, plné ťažkostí, listy aké sa dnes už skoro nepíšu. Eve bola Dežovou prvou veľkou láskou. Mali vtedy niečo cez dvadsať rokov a žili v dobe, kedy umierala aj posledná nádej 60tych rokov.

jablon-v-zimeNázov knihy Jabloň v zime je preklad názvu Dežovej pesničky Apple Tree in Winter, asi najznámejšej skladby z albumu Provisorium, ktorá vznikla v tom čase, keď aj listy Eve.

Dežo Ursiny (1947 — 1995), bratislavský hudobník, skladateľ, scenárista a filmár. Narodil sa v Bratislave, svoju prvú gitaru dostal ako jedenásťročný a už počas priemyslovky hrával v kapelách. So skupinou The Beatmen absolvoval koncerty aj v Prahe či Mníchove. Neskôr začal študovať na VŠMU filmovú a televíznu dramaturgiu a jeho nová skupina The Soulmen sa stala najlepšou kapelou na 1. Československom beatovom festivale (Praha, 1967). Dlhodobo spolupracoval napr. s Jarom Filipom či textárom Ivanom Štrpkom, s ktorým vytvoril albumy významné pre slovenskú populárnu (rockovú) hudbu. Komponoval aj hudbu k filmom – hraným aj dokumentárnym, podieľal sa napr. aj na muzikáli Neberte nám princeznú. Bol rozhodne jedným z dôležitých mien slovenskej hudby. Zomrel po ťažkom boji s rakovinou ako 47-ročný.

Kniha Jabloň v zime vychádza v stredu 30. novembra s obálkou v dvoch farebných detailoch. V kníhkupectvách bežne nájdete modrú, ale v Artforach bude dostupná aj limitovaná zelená verzia. Listy mladého Deža v knižke Jabloň v zime si môžete predobjednať v banskobystrickom kníhkupectve na Dolnej, no a v našej súťaži môžete túto výnimočnú knihu aj vyhrať.

Do žrebovania o knihu Jabloň v zime zaradíme všetkých, ktorí do stredy 30. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: S ktorou kapelou Dežo Ursiny vyhral 1. Československý beatový festival?

Säťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Zdenka Černáková.