velkanocZákazníci jednej z banskobystrických reštaurácií sa mali nakaziť salmonelózou zrejme zo zemiakového šalátu alebo ďalších jedál.

Prvý prípad ochorenia zaznamenali lekári už v pondelok 9. novembra, pričom následne s rovnakými príznakmi vyšetrili ďalších osem ľudí. Traja z nich boli hospitalizovaní v nemocnici. Ochorenie Salmonella enteritidis potvrdili u štyroch pacientov. Všetci navštívili jednu z tunajších reštaurácí podávajúcej jedlo formou švédskych stolov. Medzi jedlami, ktoré jedli dominoval majonézový zemiakový šalát, vyprážané mäso a syr.

V rámci protiepidemických opatrení bola v prevádzke nariadená celková sanitácia a boli odobraté vzorky polotovarov použitých pri príprave jedál. Celkovo bolo vydaných 180 jedál, z ktorých epidemiológovia odhadujú 4,5 percentný podiel postihnutých.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva prípad prešetruje a zatiaľ nemôže verejne označiť podnik, v ktorom mohlo ku nakazeniu chorých dôjsť.

Hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová pre BBonline.sk potvrdila, že medzičasom boli hospitalizovaní už aj ďalší pacienti s podozrením na salmonelózu. Hygienici budú o ďalších podrobnostiach prípadu, respektíve vykonaných následných opatreniach informovať na budúci týždeň.

Podobné prípady sú pomerne častné najmä v prípade zanedbania hygieny, nedostatočnej tepelnej úpravy jedál či v prípade využívania domácich surovín v jedlách. Len koncom septembra zaznamenali príznaky salmonelózy u vyše tridsiatich ľudí, ktorí si na brigáde v obci v okrese Zvolen pochutnávali rovnako na zemiakovom šaláte, v ktorom boli využité aj domáce vajíčka.

Aktualizácia 20.11.2015: „Počet chorých celkove zvýšil na 12 osôb, salmonella bola vykultivovaná u 8 osôb. Jej typizácia sa vykonáva, výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii. Zo vzoriek polotovarov odobratých v reštaurácii sa nepodarilo salmonellu, ani iný patogén, dokázať. Nariadené boli vyšetrenia všetkých pracovníkov, sanitácia tohto stravovacieho zariadenia, odborníci RÚVZ Banská Bystrica odobrali ďalšie vzorky potravín,“ informovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.