Kým uplynulý týždeň analýza hlásení detských aj praktických lekárov v Banskobystrickom kraji ukázala vzostup chorobnosti hlavne na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), v 44. kalendárnom týždni zaznamenali epidemiológovia na základe hlásení 46 percent lekárov pre deti a dorast a len 35 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, takmer rovnaký výskyt ARO, no v štruktúre týchto ochorení evidovali výraznejší pokles s typickými klinickými príznakmi chrípky.

„Znamená to, že v tomto nestabilnom počasí sa väčšina tých akútnych ochorení dá pripísať na vrub chorôb z prechladnutia, kde nedominuje vírusová etiológia (pôvod). Ochorenia majú teda aj ľahší priebeh a lekári ich klasifikujú ako ARO a nie ako chrípku,“ konštatuje k aktuálnej chrípkovej situácii vedúca Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, MUDr. Mária Avdičová. Dodáva, že v našom regióne zatiaľ nebola dokázaná cirkulácia vírusu chrípky typu AH1N1. V SR bol zatiaľ zaznamenaný len jeden prípad tohto chrípkového ochorenia (Bratislavský kraj), ktoré spôsobuje vírus, cirkulujúci vo svete od roku 2009.

V 44. kalendárnom týždni evidoval banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach 3449 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1357 osôb na 100 tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 320 prípadoch, čo je chorobnosť takmer 126 osôb na 100 tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia takmer 598 prípadov, Rimavská Sobota (448) a Žiar nad Hronom (425 prípadov). Len o niečo nižšia je chorobnosť na ARO v okresoch Žarnovica, Revúca, A Veľký Krtíš. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Veľký Krtíš, Banská Štiavnica, Lučenec a Žarnovica.

Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, žiakov základných škôl a najmenšie deti od 0 do 5 tokov. Naopak najnižšia chorobnosť na tieto typy ochorení je medzi seniormi. V porovnaní so 43. kalendárnym týždňom (3,1 percenta) sa o vyše polovicu znížil počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení. Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (10 prípadov), zápalmi stredného ucha (37) a len v 5 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií – 4,9 percenta, sa vyskytlo medzi seniormi a 2,6 percenta medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom.