Veľká noc sa neodmysliteľne spája s výrobkami tých najtrpezlivejších remeselníkov, krasličiarov. Kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Viac ako deväťsto rozmanitých kraslíc ponúkne návštevníkom Thurzovho domu výstava To vajíčko maľovanô.

Výstava Stredoslovenského múzea (SSM) To vajíčko maľovanô má už dlhoročnú tradíciu. Aktuálny ročník je zároveň aj celoslovenskou súťažnou prehliadkou výrobcov kraslíc zdobených všetkými známymi technikami. Na výstave To vajíčko maľovanô, ktorej vernisáž sa koná vo štvrtok 15. februára 2024 o 16.00 h v Thurzovom dome, ukáže svoje umenie viac ako 65 krasličiarov a krasličiarok z celého Slovenska. Návštevníci výstavy uvidia viac ako 900 kraslíc, vrátane kraslíc zo zbierok SSM, a spoznajú majstrovstvo nielen tradičných foriem zdobenia kraslíc ako maľovanie, batikovanie, voskovanie, odrôtovanie či oblepovanie, ale aj skutočné umelecké diela zdobené tzv. madeirovaním, leptaním alebo vyškrabovaním. Na vernisáži výstavy SSM predstaví aj katalóg Veľkonočné vajíčka zo zbierok Stredoslovenského múzea.

„Už pre staroveké národy boli vajíčka prirodzenou súčasťou obradov vítania jari ako významný a mnohoznačný symbol slnka, svetla, obnovujúceho sa života v prírode, zdravia a plodnosti. Stredoslovenské múzeum sa tento rok rozhodlo poskytnúť priestor aj výrobcom veľkonočných kraslíc v podobe celoslovenskej súťažnej prehliadky. Chceme tým podporiť a pomáhať uchovávať tradičné ľudové remeslá, vzory a techniky, ako aj prezentovať súčasnú tvorbu v zdobení kraslíc. Do súťažného ročníka sa tento rok prihlásilo viac ako päťdesiat autorov, čím výstava získala nový rozmer,“ uviedla etnologička SSM a kurátorka výstavy To vajíčko maľovanô Jana Koltonová.

Na zdobenie kraslíc sa v minulosti používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch aj kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime či v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou. Vajíčka museli byť uvarené, mládenci by sa veľmi urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny.

„Veľmi ma teší, že naša úspešná výstava To vajíčko maľovanô otvorila tento rok novú prezentačnú dimenziu spojenú so súťažnou prehliadkou. Aj takýmto spôsobom môžeme aktivity a kultúrne bohatstvo zbierok Stredoslovenského múzea ako aj zapojených súťažiacich dostať medzi širšiu verejnosť. Každá spolupráca, ktorá pomôže zachovať a priblížiť zvyky a obyčaje našich predkov ďalším generáciám, je vynikajúca a ideme do nej vždy veľmi radi,“ hovorí riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Súťažná prehliadka výrobcov kraslíc bude mať dva rozmery. O najkrajšie kraslice budú hlasovať návštevníci aj odborná porota. Každý návštevník dostane k zakúpenej vstupenke hlasovací lístok, kde uvedie, ktorý výrobca kraslíc je podľa neho najlepší. Hlasuje sa do 24. marca. Slávnostné vyhlásenie súťaže a odovzdanie cien sa uskutoční 5. apríla 2024 o 16.00 h v Thurzovom dome.

V rámci výstavy To vajíčko maľovanô pripravuje SSM aj zaujímavé sprievodné podujatia, medzi nimi zdobenie kraslíc s majstrami krasličiarmi, programy pre školy, prednášky a ďalšie. Výstava potrvá do 7. apríla 2024.

Stredoslovenské múzeum je kultúrnou inštitúciou Banskobystrického samosprávneho kraja.