Parks_BarnaPrvá detská porota zasadla na 8. ročníku Envirofilmu v roku 2002. Tento rok teda zasadne dvanásty raz a to práve v stredu 21. mája dopoludnia. Večer tretieho dňa Envirofilmu 2014 bude patriť výnimočnému slovenskému dokumentaristovi Pavlovi Barabášovi. Milovníkov filmových dokumentov čaká dnes viac ako dvadsať filmov.

Detská porota hodnotí 10 filmov

Porota zložená zo žiakov banskobystrických základných škôl bude hodnotiť 10 vybraných filmov. Premietanie filmov pre detskú porotu je, samozrejme, prístupné širokej verejnosti. Začína sa o 9. hod. dokumentom Zobák a mozog, nakrúteným v koprodukcii Nemecko – Nový Zéland. Režisérska dvojica Volker Arzt a Angelika Sigl v dokumente skúma dvoch z najmúdrejších tvorov v živočíšnej ríši – vtipné a vrtké papagáje druhu nestor kea a pomerne vytrvalé a trpezlivé vrany, ale aj kontrast medzi divokou, nedotknutou prírodou a množstvom náročných a zábavných testov inteligencie. Bez ohľadu na to, ktorý druh zvíťazí, či papagáje z Nového Zélandu, ktoré milujú duševné cvičenia a hlavolamy, alebo vrany z Novej Kaledónie, ktoré vytvárajú a používajú nástroje podľa svojich potrieb, je nemožné tieto vtáky nemilovať.

„Film sme nakrúcali v priebehu jedného roka počas letnej a zimnej sezóny. Ale množstvo nakrúteného materiálu bolo obrovské, až sto hodín! Pretože nikdy dopredu neviete, čo vtáky urobia v najbližšej chvíli,“ hovorí Angelika Sigl. (Rozhovor s ňou si nájdete na portáli BBonline v sobotu 24. mája.)

V stredu dopoludnia si v Kinosále Múzea SNP spolu s detskou porotou môžete pozrieť ešte tieto súťažné filmy:

Ohrozené včely (Švajčiarsko) – animovaný príbeh o tom, ako kvôli znečisteniu, pesticídom a ďalším toxickým látkam sa včela rozhodne opustiť úľ a hľadá lepšie miesto pre život.

Šikulkovia zo Skřipova (ČR) – Jana s Ivom a šikulkovia zo Skřipova dali hlavy dokopy a vytvorili originálne výrobky z recyklovateľných materiálov.

Mláďatá (Slovensko) – Labute a Medvedík nezbedník, dve časti zo seriálu pre deti zo života mláďat vo voľnej prírode Slovenska.

Lighta (Slovensko) – ekologický príbeh o malej žiarovke Lighte, ktorá žije u starého modelára.

Vlčie hory (Slovensko) – putovanie krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát a pátranie po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území.

Šikulkovia zo Štramberku (ČR) – Jana s Ivom tentoraz vyrábajú zaujímavé veci s malými šikulmi zo Štramberku.

Stroj času – V lese (Maďarsko) – profesionálny hudobník, amatérsky prírodovedec a fanatický používateľ tabletov Livius Varga cestuje do minulosti, až 15 tisíc rokov dozadu.

Zelená hliadka (Slovensko) – pohľad do sveta ľudí, ktorí robia pre svoje mesto viac, ako je bežné.

Drahé verzus lacné – obchod so šatami (Nemecko) – je drahé tričko lepšie ako lacné? Alebo sú vysoké ceny len zlodejstvom?

Popoludňajšie premietanie súťažných filmov v Kinosále Múzea SNP sa začína o 14. hod. filmom Park zvierat (Demokratická republika Kongo/Taliansko). Od roku 1996 je Demokratická republika Kongo v nepretržitom vojnovom stave. Na východnej hranici krajiny leží najstarší park afrického kontinentu Národný park Virunga. Hlavnou prioritou vedenia parku je ochrana prírody a za účelom dosiahnutia tohto cieľa rangeri pália dediny, zabíjajú mužov a znásilňujú ženy…

Program premietania súťažných aj nesúťažných filmov nájdete na oficiálnej stránke festivalu.

David Barna a národné parky USA

David BarnaDavid Barna, hovorca National Park Service USA (Správa národných parkov), viedol dve expedície cez Antarktídu na Južný pól, pracoval ako geológ a testoval vzorky mangánovej kôry z morského dna. Rok žil na atole Midway v Tichom oceáne s viac než dvomi miliónmi morských vtákov. Je veteránom vojny v Golfskom zálive. Počas svojej námornej kariéry riadil stavebné projekty v USA, Škótsku, Portoriku, na Kube, v Španielsku a v Pacifiku. Dvakrát bol predsedom poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Sondriu v Taliansku a členom poroty pre udeľovanie národnej ceny za úspechy v oblasti inžinierskych činností National Engineering Excellence Awards. V roku 2010 bol členom medzinárodnej poroty 16. ročníka Envirofilmu. Jeho korene siahajú do Čertižného na východnom Slovensku.

„Národné parky stelesňujú ideu, ktorá je presne tak jedinečne americká ako Deklarácia nezávislosti a aj práve taká radikálna. Najveľkolepejšie a posvätné miesta v našej krajine nepatria členom kráľovskej rodiny alebo bohatým, ale patria všetkým – a navždy. Hovorí sa o nich ako o najlepšom nápade, aký kedy Amerika mala. Národné parky sú omnoho viac, než len najkrajšie časti krajiny. Sú príbehom pozoruhodných ľudí z každého prostredia, bohatých a chudobných, známych a neznámych, vojakov a vedcov, domácich obyvateľov a prisťahovalcov, idealistov, umelcov a podnikateľov. To, čo majú spoločné, je vášeň pre zachovávanie niektorých vzácnych častí krajiny, ktorú milujú, aby ich nasledovníci mohli mať rovnakú príležitosť zaľúbiť sa do tohto miesta,“ hovorí David Barna.

V stredu 21. mája od 10. hodiny bude David Barna v Štátnej vedeckej knižnici (InfoUSA) hovoriť a premietať dokumenty o národných parkoch USA.

Večer s Pavlom Barabášom   

Pavol BarabášPavol Barbabáš, najúspešnejší filmár v histórii slovenského filmu, nakrúcal na všetkých kontinentoch, v neprístupnej divočine, na dravých riekach aj na ľadových štítoch či v hlbokých jaskyniach, ďaleko od civilizácie. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenie mega jaskyne na stolovej hore Chimantá, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, prešiel najťažší kaňon sveta Trou de Fer… a miluje Tatry.

Festivalu Envirofilm sa po prvýkrát zúčastnil v roku 2001 s filmom Tajomné Mamberamo. A hneď na prvý raz si odniesol Grand Prix festivalu. Odvtedy sa Envirofilmu zúčastňuje pravidelne a nielen ako autor súťažných filmov. Ako hosť festivalu sa stretáva s divákmi, ktorí obdivujú jeho filmárske umenie. Beseduje s nimi a uvádza svoje filmy. Tentoraz to budú nové príbehy tatranských štítov a premiéra filmu Polárnik, ktorý súťaží na Envirofilme 2014. Polárnik – Peter Valušiak, bude besedovať spolu s Pavlom Barabášom.

Polárnik Peter ValušiakPeter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov – prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente.

Festivalové stretnutia s Pavlom Barabášom sú najnavštevovanejším sprievodným podujatím Envirofilmu. Aj tento rok sú lístky na Večer s Pavlom Barabášom a jeho hosťami, ktorý sa koná od 18. hod. v CINEMAX-e, beznádejne vypredané.

Jeho druhý súťažný film Stopy na hrebeni si môžete pozrieť vo štvrtok 22. mája o 14. hod. v Kinosále Múzea SNP

Ekoaktivity

Ako každý deň, tak aj v stredu sa v areáli Múzea SNP môžete zúčastniť eko a iných aktivít určených hlavne deťom a mládeži. Od 9. do 13. hod. je to Cesta z mesta a vedecké pokusy, ukážky celulózy, zvlákňovania papiera a iné s názvom Nie je papier ako papier.