Meno po slávnom tajovskom rodákovi nesie kamera, ktorá bude súčasťou jedinečného slovenského vesmírneho projektu.

Celé zariadenie je nazvané podľa Júliusa Satinského – JULO2 a vynesie do extrémneho prostredia hranice vesmíru stratosferický balón napustený stovkami litrov hélia. JULO2 bude fotiť planétu a následne, keď dosiahne hranicu blízkeho vesmíru, zaregistruje internetové adresy s príponou .sk. Ide už o druhý pokus Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). Prvý podobný balón vypustilo toto občianske združenie ešte koncom roka 2010. Po druhom balóne, ktorý ponesie na skúšku viaceré zariadenia, by mala už nasledovať prvá slovenská družica.

Stratosferický balón štartuje z Partizánskeho v sobotu 14. apríla o 10.00 h a dosiahnuť by mohol výšku 25 až 35 kilometrov, čo už je hranica blízkeho vesmíru. Testované zariadenia, vďaka ktorým napríklad spoločnosť Websupport zaregistruje internetové domény, budú vystavené záťaži, ako pri skutočnom lete do vesmíru. Súčasťou modulu, ktorý balón ponesie budú aj dve kamery.

Jedným z členov SOSA je aj Banskobystričan Boris Fugger, ktorý dlhodobo žije v Dubaji, kde ako informatik pracuje. Napriek tomu svojou trochou pomáha tomuto projektu a nezaprel pri tom ani vzťah k rodnému regiónu: „Mám rád Banskú Bystricu a keďže som súčasťou tohto projektu, jednu z kamier sme pomenovali po tajovskom rodákovi Jozefovi Murgašovi. Murgaš sa venoval práve bezdrôtovému prenosu informácií a konkrétne táto kamera by mala priamo z blízkeho vesmíru telemetricky prenášať fotografie,“ povedal Fugger. Dočkať by sme sa pritom mohli aj fotografií Banskej Bystrice.

Štart balónu môžu ohroziť poveternostné podmienky. Práve tie potom ovplyvnia aj miesto dopadu modulu.