Kreativita detí má v Stredoslovenskom múzeu svoje stále miesto. Či už sú to tradičné tvorivé dielne, rôzne interaktívne podujatia alebo tiež výstavy, na ktorých deti môžu prejaviť svoj výtvarný talent a fantáziu. V Tihányiovskom kaštieli len prednedávnom sprístupnili výstavu Vesmír očami detí a ďalšiu výstavu s názvom Zachránia deti svet? otvoria vo štvrtok 30. marca.

Vesmírne divadlo v kaštieli

Priestory Tihányiovského kaštieľa od 22. marca zdobia výtvarné práce detí, ktoré sa zapojili do 38. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí.

Súťaž, ktorá prebieha v dvoch kolách, okresnom a celoslovenskom, organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, v spolupráci s hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi, centrami voľného času a regionálnymi osvetovými strediskami, už viac ako 35 rokov. Finančne ju podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove.

Výstava v Tihányiovskom kaštieli prezentuje najlepšie detské práce v rámci okresu Banská Bystrica. Stredoslovenské múzeum ju pripravilo v spolupráci s banskobystrickou Hvezdárňou.

„Základným cieľom súťaže je podporovať u detí predstavivosť a rozvíjať zručnosti v zvládnutí rôznych maliarskych techník pri tvorbe výtvarných diel. Následne má vzbudiť záujem nielen o astronómiu ale aj o príbuzné prírodné vedy, čo následne podporuje záujem o návštevu hvezdární, múzeí a galérií,“ uviedla Beáta Zimnikovalová z Hvezdárne Banská Bystrica.

Práce detí, plné fantázie, môžete v Tihányiovskom kaštieli obdivovať do 21. apríla 2023.

Zachránia deti svet?

Na otázku Zachránia deti svet? ktorá je aj názvom novej výstavy Stredoslovenského múzea (SSM), odpovedali deti svojimi kresbami. Výstava prostredníctvom vybraných detských prác prezentuje konkrétne rastlinné a živočíšne druhy, ktorým hrozí v blízkej budúcnosti zánik. Hľadá opatrenia, ktoré by z pohľadu detí najviac pomohli k ich záchrane. Detské projekty boli vypracované v rámci inovatívneho školského edukačného programu SSM Zachráň svoj vymierajúci rastlinný druh, ktorý pri príležitosti Dňa Zeme sa realizoval v pandemických rokoch 2021 a 2022. Do programu sa zapojilo 387 žiakov a žiačok zo škôl Banskobystrického samosprávneho kraja.

Vernisáž jedinečnej výstavy Zachránia deti svet? sa koná vo štvrtok 30. marca o 16.00 h v Tihányiovskom kaštieli. V rámci výstavy, ktorá potrvá do 25. júna, si jej návštevníci aj tento rok pripomenú významný celosvetový sviatok Deň Zeme. V sobotu 22. apríla sa v Tihányiovskom kaštieli uskutočnia celodenné zaujímavé aktivity pre všetkých, ktorých zaujíma príroda a nie je im ľahostajné, čo z nej ostane budúcim generáciám.