Fašiangové obdobie, ktoré sa začalo už po Troch kráľoch, v týchto dňoch vrcholí. Do Popolcovej stredy, tento rok pripadajúcej na 22. februára, zostáva len pár dní a všeličo treba ešte stihnúť. Fašiangové zábavy, karnevaly, zakáľačky… Užite si zábavy, lebo potom príde pôst a ten potrvá až do šiesteho apríla. 

Fašiangová ponuka v Banskej Bystrici, Zvolene, v obciach v bližšom aj vzdialenejšom okolí je mimoriadne pestrá a potešia sa jej dospelí aj deti. Podujatia sa konajú najmä počas víkendov, Väčšina z nich v sobotu 11. a 18. februára. Obdobie veselosti, radosti a hojnosti v deň pred Popolcovou stredou zavŕši sprievod a pochovanie basy na banskobystrickom námestí a fašiangové veselie v Robotníckom dome.

Sobota 11. február

Selce

Fašiangy v Selciach otvorí nultý ročník Fašiangovej zabíjačky. Uskutoční sa v sobotu 11. februára od 9.00 h na Brázdovie záhrade, kde sa zrána budú podávať zabíjačkové raňajky. V priebehu dňa si môžete pochutnať na pečených klobáskach a jaterniciach, na kapustnici aj obarkách a ďalších zabíjačkových dobrotách. Bude varené vínko a hriatô, aj muzika bude vyhrávať.

Banská Bystrica – OC Terminal

Po viac ako dvoch rokoch sa do obchodného centra Terminal vracia obľúbené podujatie Pravá dedinská zabíjačka (10.00 – 16.00 h). Počas celého dňa sa môžete tešiť na rôzne ochutnávky – grilované špeciality, domáce pagáče, štrúdľu, zabíjačkovú kapustnicu či držkový guláš. V programe uvidíte, ako sa porcuje ošípaná a bravčové mäso (10.00 a 14.00 h), dozviete sa všeličo o druhoch mäsa aj o jeho rôznom použití (11.00 a 15.00 h) a uvidíte ukážky výroby klobás a iných špecialít (12.00 a 16.00 h). Program vyvrcholí tombolou s desiatimi košmi plnými zabíjačkových špecialít (16.00 h). Zárukou skvelej atmosféry bude Ľudová hudba Pecníkovci.

Strelníky 

Tradičné zabíjačkové špeciality budú v sobotu rozvoniavať aj na Strelníkoch. Nebude medzi nimi chýbať ani cigánska a krkovička. Vychutnať si môžete aj fašiangový sprievod obcou (od 10.00 do 12.00 h) a ak sa chcete do neho zapojiť, prineste si masky. O 13.00 h vystúpi pri hasični Folklórna skupina Šajbania a o dobrú náladu sa postará aj Ľudová hudba Jaroslava Javorku.

Slovenská Ľupča

A do tretice, zabíjačka v Slovenskej Ľupči. Bude, samozrejme, aj fašiangový sprievod obcou. Na akcii pred kultúrnym strediskom, ktorá sa začína o 10.00 h, zahrá Ľudová hudba Paľka Majeríka. Popoludní vystúpi DFS Dratvárik (13.00 h) a FS Urpín (13.30 h). To však nie je všetko. Fašiangy v Ľupči si v sobotu užijú aj deti. Detská fašiangová zábava v maskách v Miestnom kultúrnom stredisku začína o 16.00 h.

Banská Bystrica – Detské klzisko na Mládežníckej

Už piaty ročník Karnevalu na ľade pripravilo banskobystrické OZ Mládežníci. Karneval sa koná na detskom klzisku na Mládežníckej ulici. Začína o 16.00 h promenádou masiek a na deti čakajú rôzne súťaže aj diskotéka.

Špania Dolina

Špania Dolina už tradične o tomto čase pozýva na podujatie Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy. Vinšovačka po domoch, ktorá začne o 10.30 h, bude potom pokračovať na námestí, spolu s ochutnávkou fašiangových dobrôt. Špaňodolinské fašiangy spríjemní Folklórna skupina Poničan z Poník.

Svätý Anton

Do Svätého Antona, čo nie je až tak ďaleko od Bystrice, pozývame na Svätoantonský hajnál. Sprievod masiek sa od Lesnej správy pohne o 13.00 h a na Rínok by mal prísť o 14.30 h. V tom čase sa už na Rínku začína detský karneval. Pochovávanie basy (16.00 h) bude sprevádzať krátka scénka. Na Rínku už od 13.00 h bude vyhrávať skupina RDS a pochutnať si môžete na klobáskach, hurkách, pečenom mäse aj na kapustnici a palacinkách.

Poniky

Obecná zabíjačka pred Obecným úradom v Ponikách začína od samého rána, čerstvé zakáľačkové špeciality budú k dispozícii o 14.00 h (klobásy, jaternice, škvarky, pečené rebierko, kapustnica aj bravčová masť). V tombole máte šancu vyhrať nielen balíčky týchto špecialít ale aj všeličo iné. Zahreje vás hriatô, varené víno či čaj, vyhrávať bude ľudová muzika.

Banská Bystrica – Hostinec na Kopčoku

Druhú februárovú sobotu môžete zavŕšiť Fašiangovou tancovačkou na Kopčoku. V banskobystrickom Hostinci na Kopčoku (Lazovná 64) vám do tanca aj do spevu, veselo aj romanticky zahrá kapela Galaxy BB Music. Tancovačka začína o 19.00 h a fašiangové masky sú vítané.

Nedeľa 12. február

Selce

Detský karneval je ďalším fašiangovým podujatím v Selciach. Uskutoční sa v nedeľu 12. februára od 14.00 do 19.00 h v Kultúrnom dome a bude sa na ňom súťažiť o najkrajšiu masku Seliec. O zábavu sa postará DJ Marek Lichý. Selčianske fašiangy ukončí v sobotu 18. februára sprievod masiek, ktorý pôjde dedinou na dobovom traktore s vozom. O dobrú náladu a veselú zábavu nebude núdza a to aj vďaka ľudovým muzikantom a spevákom v maskách.

Streda 15. február

Banská Bystrica – Materské centrum Mamina 

Dva karnevalové dni pripravuje pre deti Materské centrum Mamina (Tatranská 10). V stredu 15. februára dopoludnia (9.30 h) sú v programe karnevalu hudobno-pohybové hry, tombola a diskotéka. Vo štvrtok 16. februára (16.30 h) to budú súťaže, kúzelník a opäť aj tombola a diskotéka.

Piatok 17. február

Zvolen

Dvojdňové Fašange vo Zvolene otvoria už vo štvrtok 16. februára tvorivé dielne v Podpolianskom osvetovom stredisku na Hrnčiarskej ulici (17.00 h). Program dielní je veľmi zaujímavý – výučba fašiangových piesní z okolia Zvolena, výroba tradičných masiek a príprava pampúchov. V piatok 17. februára od 16.30 h podujatie pokračuje Fašiangovou obchôdzkou. Na Námestí SNP (pri Valaške) vystúpi Mužská spevácka skupina FS Marína, folklórne súbory Marína a Poľana, DFS Zornička, heligonkári z Dobrej Nivy, žiaci ZUŠ Quo Vadis a študenti PinkHarmony.

Sobota 18. február

Čierny Balog

Stredoslovenské osvetové stredisko pozýva v sobotu 18. februára do Čierneho Balogu na 26. ročník fašiangového festivalu Už sa fašiang kráti… Trojdňový festival otvorí v piatok v Kultúrnom dome program My sme malí bursovníci (17.00 h) a v sobotu pokračuje Fašiangovým jarmokom remeselníkov (od 8.00 h), vystúpeniami folklórnych súborov a skupín, súťažou v rezaní dreva aj vo varení trhancov. Nemôžu chýbať ani tradičné fašiangové obchôdzky po miestnych častiach obce Bursovníci idú (12.30 h). Večer je na programe Tanečný dom s čardášom z Telgártu (20.30 h) a zábava s Ľudovou hudbou Pokošovci (21.30 h). Viac informácií o programe nájdete tu.

Badín 

Fašiangová bursa v Badíne zobudí ráno o 9.00 h všetkých sedmospáčov, ktorí si nechcú nechať ujsť tento tradičný sprievod masiek ulicami obce. Detský maškarný karneval s Kocúrom v čižmách a Cicou tanečnicou sa koná v SZ Skalica od 15.00 do 17.30 h. Večer o 20.00 h sa tu rozprúdi fašiangová zábava s ukážkou tradičného tanca s prútmi a s veselicou pri Ľudovej hudbe Radovana Zachara z Poník.

Ľubietová

Obecný dvor v Ľubietovej ožije v sobotu 18. februára fašiangovou zabíjačkou (10.00 h) a spevom „Majeriek“. Koštovanie ľubietovských zabíjačkových špecialít je samozrejmosťou.

Masarykov dvor – Pstruša 

Parádnu fašiangovú zabíjačku chystajú aj na Masarykovom dvore (Vígľaš – Pstruša) a oslávia ňou aj svoje 8. výročie. Tešiť sa môžete na ochutnávku zabíjačkových špecialít, ktoré pripravia súťažné družstvá. Klobásy, jaternice, škvarky, zabíjačková kapustnica či tlačenka a mnoho ďalších dobrôt. Chýbať nebude pivko, páľenô, ľudová muzika, kultúrny program či remeselné stánky. Podujatie začína o 10.00 h.

Nemce

Fašiangový sprievod s partiou skvelých muzikantov sa na návštevu Nemčanov a Nemčianok vyberie o 12.00 h. Na večernom maškarnom plese v kultúrnom dome do tanca zahrajú DJ Majo a Miro.

Banská Bystrica – Sásová

Fašiangy v Krčmičke Gól v starej Sásovej potešia deti aj dospelých. Pre deti je pripravený karneval, maľovanie na tvár, rôzne hry a súťaže – aj súťaž o najkrajšiu masku, tombola, diskotéka (od 14.00 h). Na svoje si prídu aj dospelí, ich tiež čaká tombola, súťaž o najkrajšiu masku a zaspievajú si pri heligónke.

Podlavice – Skubín

Veselo a fašiangovo bude sobotu 18. februára aj v Kultúrnom dome v Podlavicach veselo a fašiangovo. Od 15.00 h si deti budú užívať karneval v maskách s DJ Borisom, súťažami, tombolou. Večer o 19.00 h nastane čas na zábavu pre dospelých, na ktorej sa bude vyberať najlepšia fašiangová maska, žrebovať tombola a napokon aj pochovávať basa (23.30 h).

Banská Bystrica – Robotnícky dom

Na fašiangový karneval do Robotníckeho domu sú pozvané malé aj veľké deti. Čaká na ne fašiangová diskotéka, vystúpenie Tanečnej školy Janette Fáberovej, súťaž o najkrajšiu masku a škola tanca. Podujatie sa začína o 16.00 h.

Banská Bystrica – Reštaurácia U Kemov

Tretia februárová sobota U Kemov na banskobystrickom námestí bude patriť Fašiangovej party v maskách (19.00 h). Takže, vezmite si masky a choďte sa zabaviť pri hudbe DJ Ivana Vesela a pochutnať si na tataráčiku a Šnytke.

Nedeľa 19. február

Malachov

Fašiangový sprievod dedinou a zábava v nedeľu 19. februára, pochovávanie basy v utorok 21. februára. Takto oslávia fašiangy v Malachove. Nedeľňajší fašiangový sprievod, za sprievodu ľudovej muziky, vyráža o 9.00 h a po dedine sa bude túlať, hrať, tancovať a spievať do 19.00 h. Na večernej zábave v Kultúrnom dome (20.00 – 04.00 h) bude do tanca hrať DJ Dušek, ktorý sa postará o zábavu aj na utorkovom pochovávaní basy (KD, 19.00 – 03.00 h). Bude aj tombola.

Utorok 21. február

Banská Bystrica

Tohtoročné fašiangové obdobie v meste pod Urpínom už tradične ukončí podujatie Fašiangy v meste, ktoré sa uskutoční v predvečer Popolcovej stredy, v utorok 21. februára, na námestí a v Robotníckom dome.

Program

Námestie SNP

16.30 h Fašiangový sprievod a pochovávanie basy

Robotnícky dom

18.00 h Veselo na fašiangy: Hudobno-tanečný program, v ktorom účinkujú: FSk Priechoďan z Priechoda, ŽSSk Marína zo Zvolena a banskobystrické folklórne súbory Urpín a Partizán (vstupné 8€ (dospelí),6 € (deti od 10 do 15 rokov, dôchodcovia). ⠀

19.30 h Tanečný dom a fašiangová zábava: Čardáš zo Šumiaca s lektormi Martinou a Petrom Hrabovskými a pri Ľudovej hudbe Pokošovci zo Šumiaca.