Slávnostné otvorenie výstavy výtvarníka Rastislava Podobu, ktorá nesie názov Pracovná plocha. Výstava prezentuje posledných päť rokov jeho tvorby.

praetoriumPracovná plocha nadväzuje na vývoj či mapovanie umeleckých postupov autora, prezentovaním výberu malieb z obdobia posledných piatich rokov jeho tvorby. Názov výstavy voľne odkazuje na Podobov analytický prístup k maliarstvu, ktorý je založený na hľadaní a formulovaní výtvarnej výstavby obrazu z perspektívy. Nikdy mu nejde o jednoduchý prepis videného, vždy sa snaží o neustály výskum v maľbe, technické možnosti, komplikujúce miery zobrazeného motívu. Autor dlhodobo pracuje s kresbou, farbou i tvarom a absentuje informačnou nenasýtenosťou obrazu, abstrahuje a deštruuje. Často využíva, dokonca opakuje či monumentalizuje jednoduchý až banálny námet, na pozadí ktorého dokáže nabudiť vážnu, tajomnú atmosféru a doviesť tak pozornosť diváka k pomalšiemu, hlbšiemu premýšľaniu o samotnej maľbe.

Na výstave budú predstavené jeho diela, ktoré sú vlastne rozvinutím a vystupňovaním postupov, ktoré riešil predtým. Autor maľuje do vlhkého plátna a tiež pracuje s rôznymi gestickými deštrukciami ako striekanie, škrabanie. Výber prezentovaných malieb je zostavený z cyklov Second Land, Encyklopédia a Pozorovanie. Pre všetky je zhodná reflexia a konštrukcia obrazového priestoru a krajiny.

Rastislav Podoba sa narodil v roku 1975 v Bánovciach nad Bebravou, študoval u V. Popoviča a R. Sikoru a je niekoľko násobným držiteľom ceny VÚB Maľba. Dnes vedie Otvorený ateliér maľby na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

Výstava Rastislava Podobu sa uskutoční vo štvrtok, 28. mája o 17. hod. v budove Praetória na Nám. Š. Moyzesa a potrvá do 26. júla 2015. Kurátorkou  bude Zuzana L. Majlingová.