V Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici sa vo štvrtok, 12. marca otvorí satirická výstava v rámci cyklu výstav súčasného umenia Rožňavské radiály 2 s názvom Posledný zhasne!.

posledny zhasneVýstava Posledný zhasne! vznikla v rámci projektu Rožňavské radiály 2 v lete minulého roku. Projekt vtedy predstavoval cyklus šiestich výstav zameraných na prezentáciu tvorby súčasného výtvarného umenia na Slovensku, najmä však výtvarných aktivít a objektov vizuálnej kultúry pohybujúcich sa na pomedzí voľného a úžitkového umenia. Produkcia týchto diel je zviazaná s územím mesta Rožňavy a jeho regiónom. Základným a spoločným prvkom rozmanitého spektra prezentovaných výtvarných diel na výstave je satira a satirické myslenie vo výtvarnom umení.

Na výstave Posledný zhasne! sa prezentujú slovenskí výtvarníci ako Jozef „Danglár“ Gertli, Erik Binder, Gabika Binderová, Tomáš Džadoň, Radko Mačuha, Braňo Novotný, Martin Piaček, Erik Sikora, Stanislav Stankoci, Erik Šille a Ladislav Teren. Špeciálnym hosťom Erika Bindera je Martin „Shooty“ Šútovec.

Výstava Rožňavské radiály 2.01. Posledný zhasne! vznikla pod záštitou Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, Baníckeho múzea v Rožňave, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, OZ Mnémosyné, Združenia Prvého mája a OZ Otvor dvor. Vernisáž sa uskutoční 12. marca 2015 o piatej hodine popoludní v Bethlenovom dome. Výstava potrvá do 31. mája tohto roku.

Projekt Rožňavské radiály 2 je realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR. Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.