Verejná knižnica Mikuláša Kováča slávi v novembri 50. výročie svojho vzniku. Pripravené je spomienkové posedenie pre bývalých zamestnancov, ale chystajú sa aj podujatia so slávnymi osobnosťami.

Knižnica nesie od roku 1997 meno po spisovateľovi, básnikovi, publicistovi a redaktorovi Mikulášovi Kováčovi, významnej kultúrnej osobnosti Banskej Bystrice. Jeho život a dielo si Verejná knižnica Mikuláša Kováča pripomenula v októbrových Potulkách Banskou Bystricou, a rovnako o ňom bude spolu s dcérou Mikuláša Kováča Jarmilou Chrobákovou hovoriť so žiakmi 8. a 9. ročníkov základných škôl počas viacerých novembrových podujatí.

Knižnica nezabúda ani na svojich bývalých zamestnancov. Práve ich neúnavná dlhoročná a obetavá práca prispela k šíreniu dobrého mena knižnice. Výnimočné spomienkové posedenie sa bude konať v utorok 28. novembra. 

Program aj pre širokú verejnosť

Knižnica myslí na príbuzných Mikuláša Kováča, deti a študentov, bývalých i súčasných zamestnancov, ale nielen na nich. Podujatiami so známymi osobnosťami chce knižnica osloviť čitateľskú i širokú verejnosť.

Tešiť sa v piatok 24. novembra môžete na Slávneho knihovníka Romana Pomajba, ktorý vás pozdraví aj od knihovníckeho pultu a zabaví počas zážitkovej besedy s prvkami recitácie, improvizácie a paródie. V utorok 28. novembra si zas nenechajte ujsť stretnutie s Alenou Heribanovou v rámci cyklu Slávne Slovenky ako ich (ne)poznáme. Čaká vás beseda s tvárou známou z RTVS a predsedníčkou spolku Živena.

„Verejná knižnica Mikuláša Kováča už od svojho vzniku – presne podľa životného kréda Mikuláša Kováča – buduje vzťahy s komunitou, v komunite, medzi komunitami. Spája ohnivká dôvery do pevného reťazca lásky ku knihe, ktorou človeka zušľachťuje, skultúrňuje, vzdeláva aj zabáva. Práve preto má svoje pevné miesto v systéme knižníc, čoho dôkazom je 50 rokov jej existencie. Verejná knižnica Mikuláša Kováča je už pol storočia pevným bodom kultúry a spoločenského života niekoľkých generácií Banskobystričanov, je obohacujúcim prvkom a pevnou súčasťou života občanov nášho mesta, otvoreným vzdelávacím prostredím pri hľadaní poznania, inšpirácie a osobného rozvoja. V neposlednom rade poskytuje jedinečnú kultúrnu skúsenosť.“ Takto sa vyjadrila k výročiu a fungovaniu knižnice jej riaditeľka Iveta Babjaková, ktorá zároveň dodala, kde vidí knižnicu v budúcnosti: „Na ďalšie roky má knižnica naplánované ďalšie moderné inovácie a rozmanité projekty, ktoré sledujú jediný cieľ – zvyšovať počet spokojných registrovaných čitateľov Verejnej knižnice Mikuláša Kováča, ktorých k členstvu motivuje práve naplnenie ich potrieb.”

Bližšie informácie o nadchádzajúcich podujatiach nájdete na webe knižnice alebo na sociálnych sieťach.