Volebná eufória odštartovala naplno. Ono v eufórii nás zas nežije až tak veľa. Človek sa nad nejakým billboardom pousmeje a ide ďalej zarábať peniaze, aby mal po robote, podľa možnosti pod nejakou strechou, dať čo do úst. Len ono to nie je na pousmiatie. Ono je z toho človeku, ktorý aspoň trochu ešte v niečo verí…, skôr do plaču.

Po mesiaci je tu opäť tradičný komentár šéfredaktora BBonline.sk Filipa Roháčeka.

Do plaču tak, ako mi bolo pri pohľade na zoznam kandidátov na poslancov, ale aj primátora. Nie že by sme nemali kandidátov, ktorí sa na pozície v mestskom zastupiteľstve hodia, to nevravím. Sú tam takí. Všeobecne ale platí, že buď by sa tam niekto hodil, ale nemá šancu na zvolenie, pretože je tak „čistý“, že jednoducho nemá peniaze na kampaň bez ktorej ho odvolí len pár susedov, alebo naopak. Takí, ktorí nemajú v zastupiteľstve čo hľadať, ba možno aj horšie, ale práve tí majú širšiu podporu, respektíve podporu peňazí. Tá často stačí… Česť výnimkám.

Medzi kandidátmi nachádzame rôzne skupiny uchádzačov o našu priazeň. Najväčší gól sú kandidáti do počtu… Aj takí sú! Straníci len tak vyvolávali známym, že či ich môžu dopísať na kandidátky. Aj medzi primátorskými kandidátmi takých nájdeme. Jedného, ako sa hovorí v reči mladých „ani google nenájde“, nikto ho nepozná, nikto ho nikdy nevidel. Ďalší pár dní, dokonca snáď desiatok hodín po zverejnení kandidátok pripustí na tlačovke iného kandidáta, že je ochotný sa v jeho prospech vzdať. Po pravde, neviem čo si myslieť o takýchto „kandidátoch“, ale je to ich právo. Čo tým sledujú, vedia len oni.

No a lekári či športovci. Pri tej prvej skupine tu máme novinku! Kandidujú takmer celé oddelenia…

Netajil som sklamanie nad vekovým zložením kandidátov. Chýba  mi v mestskom zastupiteľstve hlas každej generácie. Mladej zvlášť. Ten elán do niektorých vecí by mohol urobiť ten správny prievan. Jasné, mladí nevedia všetko, ale keby bolo zastupiteľstvo dobre aj vekovo rozložené,  výsledok by pri kombinácii skúsenosti a nadšenia vôbec nemusel byť na škodu rozvoju a budúcnosti mesta. A to myslím úplne vážne. Neposúvajme do volených funkcií ľudí len za zásluhy. Dajme im šancu aj v čase, keď majú chuť a odhodlanie. To niekedy dokáže zázraky.

Začal som o tom, že v eufórii nás nežije až tak veľa. Veď koho by už len zaujímalo, ako sa bude vyvíjať život okolo neho… Opieram sa o reálne čísla z predošlých volieb. Keď v osemdesiattisícovom meste (asi 2/3 z toho oprávnení voliči) rozhodne o novej hlave mesta osemtisíc ľudí. Neviem, či je to ten najkrajší spôsob priamej demokracie. Ale Bystričania zobuďme sa, pretože nás tu pod Urpínom nežije už ani tých osemdesiattisíc. V Bystrici sa ľuďom dobre nežije, odchádzajú odtiaľto. Podľa vás je teda všetko v poriadku?

Mám aj stálych čitateľov (ktorým týmto ďakujem aj za súkromné reakcie na moje príspevky) a tí už vedia, že som skutočne veľký lokalpatriot. Ale najnovšie už nielen ako študent-Banskobystričan, ale už aj ako podnikateľ-Banskobystričan cítim, že je zle. Vidím svet naokolo. Väčšinu týždňa trávim študijne v Bratislave a neklamme si do očí. Viete, tie tradičné básničky o tom ako je u nás krásne, ako… Je, respektíve bolo, ale svet sa pohol. Nemôžeme sa porovnávať. To ani nechcime, veď Bystrica má svoju vôňu, svoju chuť, svoju atmosféru. Ale prečo mám ako podnikateľ zostať v Bystrici, keď v Bratislave sa môžem presadiť, aj napriek tvrdej konkurencii, oveľa skôr a lepšie? Dajte mi jeden dôvod okrem vlastnej chute neustále bojovať s veternými mlynmi.

Bystričania, nastáva mesiac, kedy nám bude liezť politika hore krkom. Napriek tomu urobte niečo pre seba, ale aj pre svoje mesto. Nájdite si pár minút a pozrite si, čo vám títo kandidáti na primátora alebo poslancov ponúkajú. Čo chcú dosiahnuť, o čo sa chcú pokúsiť. Snáď navaria aj dajaký guľášik, narazia sudy pivka. Choďte, vyvetrajte sa a informujte sa. Pretože prísť do volebnej miestnosti a krúžkovať tých, ktorých poznám len preto, že toto je môj doktor, toto môj finančný poradca, toto sused z tretieho, ktorého som aj tak v živote nevidel, tento mal alebo má takú funkciu… No opäť je to skôr do plaču, ako na úsmevy, pretože takto to funguje, takíto my Slováci sme a takto vyzerajú naše obecné zastupiteľstvá.

Že o vašom kandidátovi nikde nič nie je? Tak potom kontrujem ďalšou otázkou. Ak sa kandidát nevie prezentovať pred voľbami, ako bude s vami komunikovať potom? Čo od takéhoto človeka môžete čakať v budúcnosti? Že bude tíško sedieť v kúte… Rozmýšľajte, informujte sa, venujte svojmu mestu a sebe tú chvíľu.

Prečítajte si staršie vydania Tak banskobystricky…
Prečítajte si profil autora tu…