Týždeň nám opäť akosi rýchlo ubehol. Tento víkend je výnimočný. Nesie sa v znamení polročných vysvedčení a prázdnin – aj keď len krátkych. Venujme víkend deťom, vezmime ich na výlet, lyžovačku, do kina či divadla.

PIATOK 31. JANUÁR

1_PopoluškaPopoluška v Klube HaD

Už v piatok podvečer sa deti (aj rodičia) môžu zabaviť na rozprávke Popoluška v podaní banskobystrického Divadla Clipperton. Predstavenie v Klube HaD sa začína o 17. hodine. (www.klubhad.sk)

Laboratórium javiskovej kreativity

Laboratórium javiskovej kreativity Citlali Huezo Sánchez (Mexiko) je určené pre ľudí, ktorí majú rôzne javiskové skúsenosti a majú záujem o divadelný proces a prácu v skupine. Laboratórium je rozdelené do troch fáz: Tréning s telom, Budovanie spoločného jazyka a Laboratórium kreativity.

Lektorka Citlali Huezo, divadelná a filmová herečka, performerka, pedagogička, choreografka a režisérka, sa učila u najlepších majstrov mexickej scény. Ako herečka účinkovala vo viac ako 20 inscenáciách s mexickými, americkými a nemeckými režisérmi. Worskhop, ktorý sa koná v banskobystrickej Záhrade CNK, sa začína v piatok 31. januára.

Ľadové sochy na Hrebienku

Počasie je ideálne na lyžovačku. Konečne napadol sneh. Čo tak lyžovačka alebo sánkovačka v Tatrách? Tam ju môžete spojiť s návštevou zaujímavého podujatia. Prvý februárový víkend na Hrebienku bude plný ľadovej krásy, hudby, dobrého jedla, pitia a veľkolepej ľadovej ohňovej šou na záver. Na Medzinárodných majstrovstvách v stavaní ľadových sôch TATRY ICE MASTER 2014 sa zúčastnia majstri svojho umenia z desiatich krajín sveta (Japonsko, Rusko, Veľká Británia, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Fínsko). Podujatie sa začína v piatok 31. januára otváracím ceremoniálom a prvou súťažnou témou Medvede, v sobotu to bude téma Krajina odkiaľ pochádzam a v nedeľu Abstrakt – voľná tvorba.

ITF SLOVAKIATOUR 2014

Jubilejný 20. medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, 20. ročník výstavy POĽOVNÍCTVO A ODDYCH a 6. ročník výstavy WELLNESS A FITNESS sa od štvrtka 30. januára koná na výstavisku Incheba Expo v Bratislave. ITF Slovakiatour je najväčším veľtrhom cestovného ruchu na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v regióne strednej Európy. Veľtrh potrvá do nedele 2. februára.

NEDEĽA 2. FEBRUÁR

6_BDNR Rozprávky na bruškuRozprávková nedeľa v BDNR

Každá nedeľa v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí patrí rozprávkam. Tentoraz to bude AKVAbatoláRIUM (o 10. hod. v Teátriu) a Rozprávky na brušku (o 16. hod. v sále).

Rozprávky na brušku (scenár a réžia Bela Schenková) mali premiéru minulú nedeľu – a bolo vypredané! Rozprávky na brušku čerpajú námet zo známych českých rozprávok Jurko s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi. inšpirovali režisérku Belu Schenkovú k vytvoreniu Rozprávok na brušku. Českú režisérku slovenského pôvodu Belu Schenkovú, ktorá hosťovala v BDNR naposledy pred dvomi rokmi (réžia rozprávky Kocúr v čižmách), k Rozprávkam na brušku inšpirovala hra na harmoniku. Keď môže byť umiestnená harmonika na „bruchu“, prečo by nemohlo existovať divadlo na „brušku“? Neváhajte a vyberte sa v nedeľu popoludní do bábkového divadla. A zistíte, okrem iného, aj to, že pri rozprávkach na brušku sa neleží na brušku, ale… Navyše sa pobavíte, zasmejete aj poučíte. (www.bdnr.sk)

Tvorivé dielne

V tradičných nedeľných tvorivých dielňach sa deti môžu tešiť na navrhovanie kachlíc kresbou na papier a výrobu vlastných odtlačkov kachlíc (Thurzov dom, 13. – 17. hod.) a Vtáčí bufet, čiže výrobu kŕmidiel pre vtáčiky (Tihányiovský kaštieľ, 2. – 12.hod. a 13. – 17.hod.).

Euroliga Muay Thai

Milovníci bojového umenia by si nemali nechať ujsť 4. kolo už 9. sezóny Euroligy Muay Thai, medzinárodnej amatérskej ligovej súťaže pre začínajúcich Muay Thai bojovníkov. Súťaž sa uskutoční v nedeľu 2. februára v telocvični SOU Poľnohospodárskeho v Banskej Bystrici (Pod Banošom). Začiatok zápasov o 12. hodine (od 8. do 10. hod. váženie). (www.thaiboxing.sk)