Ako sme vás pred niekoľkými dňami informovali, Slovensko a konkrétne banícke mestá Banská Bystrica, Banská Štiavnica a Kremnica od 6. do 12. septembra 2010 hostia jedinečný putovný festival detských tanečných párov do 12 rokov Deti celého sveta tancujú za mier. Dnes už poznáme podrobnosti a zároveň aj termíny predstavení pre verejnosť.

„Festival začal písať svoju tradíciu v Latinskej Amerike na konci 20. storočia a jeho usporiadateľom je striedavo niektorá z účastníckych krajín Ameriky alebo Európy. Prešiel už Francúzskom, Argentínou, Českou republikou, Kolumbiou, Bieloruskom, Mexikom, Bulharskom a Venezuelou, teraz pomyselnú štafetu prvýkrát prevzalo Slovensko,“ uviedla riaditeľka Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici PhDr. Zuzana Drugová.

Na Slovensku budú mať svoje zastúpenie Argentína, Bolívia, Bulharsko, Česko, Francúzsko, Kostarika, Mexiko, Poľsko, Srbsko, Venezuela a Slovensko. Z každej krajiny pricestuje len jeden tanečný pár spolu s dvomi dospelými delegátmi. „Každý pár bude mať pripravené tri až štyri choreografie v dĺžke po tri až päť minút. Malo by ísť o ukážky tancov z rôznych regiónov reprezentovanej krajiny,“ uviedla PhDr. Z. Drugová. Slovensko zastupuje Ema Jablonská a Matúš Leitner z banskobystrického súboru Matičiarik.

Účastníci festivalu sa na Slovensku predstavia aj v rámci 3. ročníka Medzinárodného detského folklórneho festivalu Na baňu klopajú, ktorý organizuje Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici – Múzeum ľudového tanca spoločne s Občianskym združením Kľúčik – združením rodičov a priateľov Detského súboru Matičiarik. Keďže práve Detský folklórny súbor Matičiarik z Banskej Bystrice je dlhoročným účastníkom spomínaného putovného festivalu, stáva sa pre tento rok aj hlavným hostiteľom detí zúčastnených krajín. Predstavia sa však aj domáce, banskobystrické súbory Matičiarik I., II. , III., Prvosienka, Radosť, ale aj Dratvárik zo Slovenskej Ľupče a Detský folklórny súbor Břeclavánek z Českej republiky.

Ako samotný názov festivalu Na baňu klopajú napovedá, nesie sa v znamení baníckej tradície jeho domovského mesta – medenej Banskej Bystrice, ale rozšíril sa aj do zlatej Kremnice a striebornej Banskej Štiavnice. Vo všetkých týchto mestách sa deti predstavia so svojimi vystúpeniami na výchovných koncertoch v školách a tiež pre verejnosť. Okrem toho je festival pre nich i pekným poznávacím a zoznamovacím zážitkom: v jednotlivých mestách organizátori pre účastníkov podujatia pripravili bohatý spoločný program spojený s návštevou miestnych múzeí, či prehliadkou historických centier a zaujímavostí.

Predstavenia pre verejnosť sú naplánované nasledovne:

8. septembra o 18:30 v banskobystrickej Štátnej opere,

9. septembra o 14:00 na Štefánikovom námestí v Kremnici,

10. septembra o 15:00 na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici,

11. septembra o 14:00 na Námestí SNP v Banskej Bystrici a

12. septembra o 15:00 pri klopačke v Španej Doline.

Nad festivalom „Na baňu klopajú“ prevzal záštitu predseda BBSK, pán Vladimír Maňka. Slávnostné prijatie účastníkov festivalu sa uskutoční dňa 7. septembra 2010 o 11.00 h na Úrade BBSK. Privíta ich podpredseda BBSK Ladislav Topoľský. Počas festivalu od 6. do 12. septembra môžete kvôli bližším informáciám o festivale a termínoch vystúpení kontaktovať PhDr. Zuzanu Drugovú, mobil: 0905 620 337.