Už po štvrtýkrát sa v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada uskutoční festival, ktorý v našich domácich pomeroch celkom netradične reaguje na smrť a umieranie ako vyhostené témy, ktoré je potrebné pozvať späť medzi nás. Inšpiráciu budú môcť festivalové návštevníčky a návštevníci hľadať od 26. do 29. októbra v skúmaní snov a rôznych stavov bytia cez divadlo, literatúru ako aj symbolický potenciál Tarotu a vlastnej obrazotvornosti.

Otvárací večer festivalu Venček alebo rakvičku? bude v utorok 26. októbra o 19:00 h patriť Divadlu Continuo a predstaveniu Monstrum_and here I am blind, ktoré sa zaoberá spánkom, snívaním, nespavosťou a prelínaním týchto troch stavov. Stavom existencie, v ktorom už nie je možné jasne povedať, či ste prežili niečo skutočné alebo ste o tom len snívali. Ako sa to, čo považujeme za realitu, prejaví v najtemnejšej nočnej hodine? Čo zostáva za blížiacim sa a postupujúcim strachom, nádejou, rozčarovaním, šťastím, smútkom? Odpovede ponúkne práve tanečné rozjímanie v podaní autorky, performerky Sary Bocchini, a jej tvorivých kolegov a kolegýň.

V stredu 27. októbra o 18:00 h nezmeškajte diskusiu s autorkou knihy Dym v očiach a iné lekcie z krematória, Caitlin Doughty. Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu. Caitlin Doughty sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a vo svojej knihe Dym v očiach a iné lekcie z krematória pozýva na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov, ktoré vyústili až do vzniku Rádu dobrej smrti. Táto iniciatíva sa profesionálne usiluje vzdelávacími aj praktickými nástrojmi zlepšovať prirodzené uchopenie smrti v spoločenskom chápaní. V diskusii cez telemost budú s Caitlin diskutovať prekladateľka Marianna Bachledová a moderátor Rado Sloboda.

K nadchádzajúcemu dušičkovému obdobiu neodmysliteľne patrí aj kvetinová výzdoba. Vo štvrtok 28. októbra o 17:00 h organizačný tím festivalu Venček alebo rakvičku? pozýva na špeciálny workshop prípravy dušičkových vencov. Spoločne s Luciou Kováčikovou, kvetinárkou a keramikárkou z LKminilab, si budú môcť všetci záujemci a záujemkyne pripraviť veniec z pripraveného materiálu, ale aj vlastných rastlín, ktoré nám pripomínajú blízkych zosnulých.

Pomyslenou festivalovou bodku bude v piatok 29. októbra o 17:00 h performatívna prednáška Tarot na pokraji života a smrti, v ktorej veštica Milamanda a sestra Atrocita prevedú publikum základnými princípmi a archetypmi, na ktorých výklad z tarotových kariet funguje. Vo svojich interpretáciách predstavia smrť v jej metafyzickej rovine – nie ako definitívny koniec, ale ako súčasť cyklu znovuzrodení a zakaždým nových pohľadov na rôzne životné situácie.

Presné informácie o kapacite jednotlivých podujatí a podmienkach vstupu nájdete na webe festivalu a na www.zahradacnk.sk.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.