Tradičné veľkonočné trhy spestria banskobystrické Námestie SNP od 27. marca 2012.

Centrum mesta bude patriť kumštu umeleckých remeselníkov, regionálnym veľkonočným zvykom či kulinárskym lahôdkam až do 4. apríla 2012. Samospráva pripravuje podujatie so zámerom oživiť veľkonočnú atmosféru v meste a  chce osloviť domácich návštevníkov i zahraničných turistov. Samotnej prezentácii takmer polstovky ľudových výrobcov a prevádzkovateľov stánkov s občerstvením bude v pondelok 26. marca predchádzať stavanie mája uprostred námestia.

Tradiční ľudovoumeleckí výrobcovia ponúknu na veľkonočných trhoch široký sortiment výrobkov a suvenírov. Návštevníci si budú môcť kúpiť ručne zdobené veľkonočné vajíčka, pestrofarebné kytice a veľkonočné ozdoby z prútia, šúpolia, keramiky, kože, skla či dreva. Chýbať nebudú korbáče a tento rok ani drevené vajíčka. Oplatí sa ochutnať aj kulinárske dobroty: medovníky, perníky, trdelník či plnené langoše. Predajná doba v stánkoch bude denne od 9.00 do 19.00 hod., stánky s občerstvením budú návštevníkom k dispozícii do 22.00 hod.

Novinkou tohtoročných veľkonočných trhov bude stánok s ručne vyrobeným sortimentom umelcov  –  klientov COR Centra, n.o., ktorí sa liečia z rôznych druhov závislostí.  Výrobky klientov centra (funguje  v Banskej Bystrici, ale má celoslovenskú pôsobnosť) sú výsledkom ich pracovnej terapie. Námestie SNP bude od 27. marca do 4. apríla, denne od 16,00 hod. patriť aj vystúpeniam speváckych zborov, prezentácii jarných zvykov a ľudových tradícií. Veľkonočný program odštartuje 27. marca 2012 tradičné Vynášanie Moreny v podaní detského folklórneho súboru Matičiarik.

Program

27. marca  uvidíme tradičné Vynášanie Moreny v podaní detského folklórneho súboru Matičiarik. Prvý deň na Jarnom námestí spestrí aj 4-ka(„štvorka“) – v ich podaní odznejú detvianske čardáše, cigánske, židovské, balkánske a talianske piesne.

28. marca sa predstaví zoskupenie mladých rusínskych hudobníkov, Rusín Čendeš Orchestra ,ktorí netradičným spôsobom spoja  prvky ľudovej, klasickej a populárnej hudby s balkánskymi rytmami , prepojenými jazzom.

29. marca uvedú v Jarnom koncerte pre Banskú Bystricu svoj program študenti z Miešaného i Dievčenského speváckeho zboru  Konzervatória J.L.Bellu.

30. marca si prídu na svoje  priaznivci francúzskeho šarmu a šansónu. Banskobystričanom sa v programe Pas de pitié predstaví ich rodák, Matúš Kucbel, trojnásobný víťaz súťaže Concours de la chanson Francaise.

31. marca známy Detský folklórny súbor Prvosienka prichádza s kreatívnou dielňou,  s programom Maľované vajíčko . Budete môcť spolu s deťmi zdobiť nadrozmerné vajíčka, ktoré momentálne zhotovujú dekoratéri vo výtvarnej dielni PKO. Pre zaujímavosť – zhotovujú ich technikou kašírovania a ich rozmery sú úctyhodné – vysoké viac ako 1,60 metra. Zdobiť budete môcť spomínané štyri nadrozmerné vajíčka, alebo  klasické – slepačie, ktoré si donesiete z domu. V Kreatívnej dielni  zahrajú na kravských zvoncoch a ukážu zábavku našich starých otcov – „otĺkanie“ vŕbových píšťaliek.

1.apríl – Kvetná  nedeľa bude na Námestí SNP patriť piesni, presnejšie Dievčenskému speváckemu zboru  Dolce Canto a Mládežníckemu katedrálnemu zboru pri Katedrále sv. F.Xaverského z Banskej Bystrice.

2.apríl –  Prebúdzanie jari, teda jarné spevy a zvyky, kotúľanie  pletencov, v podaní Folklórnej skupiny Priechoďan.

3.apríl – Ľudovým jarným pásmom Zaspievajme si, sa predstaví Folklórny súbor Partizán senior a Spevácka skupina Hronka.

4.apríl – Jar, jar, jar-daj nám slnka, daj! Pásmo  členov Detského folklórneho súboru Radosť. Spolu s nimi vystúpia v programe Bačovské pastorále aj známi folkloristi Marián Čupka, Vlado Homola, Paľo Majerík, Paľo Fabík, Daniel Mudrák, Ján Kulfas a Michal Filo.