V znamení snov sa nesie aktuálna divadelná sezóna v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí. Symbolom sezóny je spoločné storočie, prepojenie a dedičstvo medzi českou a slovenskou krajinou.

Tohtoročná Veľkonočná nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí (BDNR) bude dvojnásobne sviatočnou. Na jeho dosky historicky po prvý raz vstúpi poetické slovo výnimočného českého básnika Františka Hrubína. Slávnostnou premiérou predstavenia pre deti Ako sa chytá radosť vyvrcholí česko-slovenská línia tvorby divadla.

František Hrubín je literárnymi vedcami označovaný za prelomového autora v oblasti detskej tvorby. Vytvoril pozoruhodné množstvo básní, hádaniek, veršovaných i neveršovaných rozprávok pre deti, často v spolupráci s výtvarníkmi/ilustrátormi. Vo svojej tvorbe sa neustále vracia k detstvu. Detské vnímanie a prežívanie sú preňho inšpiráciou a zároveň mimoriadne dôležitou súčasťou života. Básničky v inscenácii Ako sa chytá radosť odznejú v preklade Milana Rúfusa, ktorý bol autorovým osobným priateľom.

Uvedenie poézie v divadle pre deti nie je bežnou praxou. BDNR netradičný počin iniciovalo v spolupráci s hosťujúcim tvorivým tímom, pod režijným vedením mladého režiséra, absolventa Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, Miroslava Lukačoviča. Spolu s tímom – scenárista, dramaturg Jakub Molnár, výtvarník Marian Lacko, choreografka Tereza Stachová, v divadle hosťuje po prvýkrát. Tím dopĺňa muzikant Juraj Haško, ktorý je dlhoročným spolupracovníkom BDNR.

Ako sa chytá radosť

Na Veľkonočnú nedeľu sa deti v divadle stretnú s Tonkou, ktorá chcela chytiť Slnko. Lebo aj tak sa chytá radosť. Predstavenie je určené divákom a diváčkam od štyroch rokov a nesporne si ho zamilujú všetky deti, malé aj väčšie, ktoré rady veršujú.

Scénický tvar akcentuje hru, detské videnie sveta, skúmanie, objavovanie radosti, každodenných krás ukrytých v maličkostiach. Inšpiráciou k výtvarnému zobrazeniu sa stala práca s predmetmi dennej potreby (aké nájdeme u babičky v kuchyni), z ktorých prostredníctvom vizuálnych tieňohier vzniká okolitý svet. V interpretácii piatich herečiek si deti a rodičia vychutnajú rým, rytmus, zhudobnené verše, melódie a piesne, ktoré čakajú na interaktívnu spoluprácu detí.

Veľká noc na Rázcestí sa teda bude niesť v znamení radosti. Príďte si ju chytiť! Namiesto vody sa pripravte na osvieženie v rytmickom prúde poézie! Predstavenie v nedeľu 21. apríla sa začína o 16:00 h.

Autor: František Hrubín. Preklad básní: Milan Rúfus. Scenár: Jakub Molnár, Miroslav Lukačovič. Výprava: Marian Lacko. Hudba: Juraj Haško. Dramaturgia: Monika Tatarková, Jakub Molnár. Réžia: Miroslav Lukačovič.

Hrajú: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Anna Zemaníková.

Rezervácia vstupeniek: 048/ 412 55 13, vstupenky@bdnr.sk, na stránke divadla www.bdnr.sk.  Predaj vstupeniek online: www.ticket-art.sk.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou BBSK.