Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s folkloristom a zberateľom ľudovej slovesnosti Vojtechom Majlingom pozýva všetkých milovníkov tradičných slovenských remesiel na 7. ročník celoslovenskej výstavy kraslíc spojenej s ukážkami umeleckých prác remeselníkov. Výstava bola slávnostne otvorená v utorok 6. marca a vo výstavných priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP si ju budete môcť pozrieť až do 22. apríla.
Výstava tento krát okrem rôznych techník výzdoby veľkonočných kraslíc prezentuje aj medovníky s tradičnými ľudovými motívmi. Návštevníci môžu obdivovať aj prútené šibáky a výrobky z prútia, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou Veľkonočných sviatkov. Na tohtoročnom bienále kraslíc svoju umeleckú tvorbu predstaví 60 pozvaných krasličiarov a umeleckých remeselníkov z celého Slovenska. Pokračovaním tradície organizovania výstavy To vajíčko maľovanô Stredoslovenské múzeum uchováva tradičné zvyky a obyčaje našich predkov pre ďalšie generácie.
„Slepačie vajíčko zohrávalo v obradovej kultúre slovenského ľudu magickú úlohu. Považovali ho za symbol plodnosti. Práve preto ho naši predkovia zdobili a skrášľovali rôznymi dekoratívnymi technikami. Na zdobenie sa tradične používala škrupina vajíčok domácej hydiny: sliepok, husí, kačíc. Dnes však medzi kraslicami nájdeme napríklad aj zdobené pštrosie vajcia. Tradícia obdarovávanie maľovanými vajíčkami – kraslicami siaha až do 14. storočia“, pripomína Jana Nahálková – etnografka Stredoslovenského múzea a jedna z garantov výstavy.
Návštevníci výstavy môžu vidieť kraslice vyrábané rôznymi technikami, medzi ktoré patrí voskovanie, batikovanie, olepovanie sitinou a rôznofarebnými bavlnkami či kúskami textilu, vyškrabovanie, madeirovanie, odrôtovanie či dokonca okovanie.
Počas výstavy Stredoslovenské múzeum pripravilo pre návštevníkov tradičné tvorivé dielne, kde sa veľkí i malí zoznámia s technikami výzdoby vajíčok a môžu si vyskúšať ich zdobenie.
Meno Vojtecha Majlinga – garanta výstavy, banskobystrického fotografa a zberateľa ľudovej slovesnosti, snáď nemusíme Banskobystričanom ani predstavovať. Už viac ako štyridsať rokov dokumentuje ľudové zvyky, obyčaje a staré ľudové remeslá. Počas svojich potuliek banskobystrickým krajom navštívil vyše 110 slovenských dedín a spoznal viac ako 600 ľudových výrobcov. S menom Vojtecha Majlinga sa spájajú dnes už známe a u ľudí populárne kultúrne podujatia, medzi ktoré patrí Trh ľudových remesiel počas Dní mesta Banská Bystrica, podujatia v starom banskobystrickom Priore či dva ročníky Celoslovenskej prehliadky kraslíc a ich tvorcov na ktorej spolupracoval so Stredoslovenským múzeom.
Stredoslovenské múzeum sa aj tento krát rozhodlo ponúknuť pomocnú ruku tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Návštevníci Thurzovho domu môžu počas výstavy To vajíčko maľovanô prispieť na dobrú vec a kúpou vybraných ľudových výrobkov tak podporiť Slovenské hemofilické združenie. Združenie každý rok organizuje pre svojich malých členov rehabilitačný tábor. Počas tohto pobytu môžu rodičia detí získať odborné informácie nielen o hemofílii, ale aj o genetike, spôsobe života hemofilika a rizík s nim spojených. Rodičia spolu s deťmi sa učia základné cvičebné techniky, pomocou ktorých zvyšujú fyzickú zdatnosť svojich ratolestí. Ak aj vy chcete pomôcť malým hemofilickým pacientom a ich rodičom ľahšie zvládať toto vrodené krvácavé ochorenie príďte do Thurzovho domu, kde môžete prispieť do pokladničky Slovenského hemofilického združenia prípadne môžete finančnú čiastku poukázať na číslo účtu 34134-592/0200. Každý dar, bez ohľadu na výšku sumy, je vyjadrením solidarity a ľudskosti.
Slovenské hemofilické združenie je dobrovoľným občianskym združením, ktoré združuje osoby s vrodenou krvácavou chorobou, rodičov detí s touto diagnózou, ich rodinných príslušníkov, priateľov a pracovníkov na úseku starostlivosti o osoby s týmto ochorením bez rozdielu národnosti, politickej príslušnosti a vierovyznania. Združenie pôsobí na celom území Slovenskej republiky. Cieľom združenia je zlepšiť liečbu a životné podmienky ľudí s vrodeným krvácavým ochorením.
Termíny ukážok zdobenia kraslíc
V čase konania výstavy To vajíčko maľovanô môžete vidieť ukážky zdobenia veľkonočných kraslíc priamo v historických priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP v nasledovných termínoch:
6.3.2012 VERNISÁŽ pani Matušková (voskovanie), pani Vaňová (voskovanie), pán Dobrota (voskovanie a dierkovanie), pán Jausch (madeira), pani Očenášová (drôtovanie)
7.3. 2012 pán Havetta (vyškrabávanie), pán Revalo (výrobky z prútia)
16.3.2012 pán Kolčák (slama)
21.3.2012 9,00-15,00 hod. pani Kánová (medovník)
11,00 – 16,00 hod. pán Tyirjak (madeira, richelieu)
23.3.2012 pani Zacharová (vyškrabávanie)
28.3.2012 10,00-15,00 hod. pani Matúšková (voskovanie)
pani Mrázová (madeira)
30.3.2012 8,00-14,00 hod. pán Dobrota (vyškrabovanie, voskovanie, dierovanie)
1.4.2012 14,00-17,00 hod. pani Očenášová (drôtovanie)
1.-2.4.2012 13,00 – 17,00 hod. pani Bojnáková (medovník)
2.-5.4.2012 pani Lorantová (maľovanie)
3.-4.4. 2012 9,00 – 16,00 hod. pani Bojnáková (dierkovanie, voskovanie)
pán Pastrnák s vnukom (kraslice-písanky)
2. 4.2012 8,00-15,00 hod. pani Štaffenová (batika, slama, madeira, kreslené)
5.4.2012 manželia Vaňovci (slama, madeira)