Mnohé naše staré a prastaré mamy bývali skvelé kuchárky. A aké boli múdre, keď vraveli, že netreba vyvárať každý deň. Stačí raz za týždeň, ale nech to stojí za to! Skvelou kuchárkou bola aj spisovateľka Terézia Vansová.

Život Terézie Vansovej skúma inscenácia T.V. RECEPTY, ktorá Bábkovom divadle na Rázcestí (BDNR) mala premiéru v októbri 2014. Terézia Vansová, výnimočná žena, spisovateľka, mysliteľka, ženská aktivistka (aj keď kedysi sa tomu tak nehovorilo) a v neposlednom rade manželka evanjelického farára Janka Vansu, sa narodila v roku 1857 vo Zvolenskej Slatine. Žila tam, kde jej manžel aktuálne vykonával duchovné poslanie. Veľkú časť života prežili v spišskej obci Lomnička a neskôr žili v Banskej Bystrici, na Fortničke. Umelecký, ľudský a sociálny odkaz Terézie Vansovej analyzuje domáca tvorkyňa BDNR Ivona Buková so svojím tímom.

„Moje stretnutia so ženami, čo žili pred nami, sú čím ďalej intenzívnejšie a čím viac o nich viem, tým viac si uvedomujem význam týchto žien pre súčasnosť a súčasne aj to, aké dôležité je zviditeľňovať ženy a ich život. Práve z pohľadu iných, než tradičných myšlienkových schém,“ hovorí  autorka scenára a režisérka inscenácie T.V.  RECEPTY Ivona Buková.

Predstavenie je kni-ho-hra-vou montážou. Dokumentárne divadlo faktov, literárne úryvky z Vansovej diela, imaginatívne obrazy predstáv a senzibilný jazyk emócií spája do komorného diela, ktoré odhaľuje (ne)známe oblasti života Terézie Vansovej.

A viete, že jej dielo Sirota Podhradských je prvým románom v slovenskej histórii, ktorý napísala žena – spisovateľka? Okrem toho napísala aj niekoľko ďalších románov, Kliatba, Julinkin prvý bál, Pani Georgiadesová na cestách a iné. Je tiež autorkou slovenskej kuchárky Recepty prastarej matere. Tak, ako to v manželskom živote väčšinou chodí, aj Terézia sa musela spriateliť s rolou gazdinky. Zostavila prvú slovenskú knihu receptov, aby pomohla iným slovenským ženám pri ich každodenných službách v kuchyni.

Prvé tohtoročné predstavenie pre dospelých v BDNR nadviaže na odkaz Terézie Vansovej  a po predstavení pozýva do Kváskového klubu Terézie Vansovej. Herečka Mária Šamajová, ktorá v inscenácii  T.V. RECEPTY predstavuje Teréziu Vansovú a už viac rokov sa venuje pečeniu z kvásku, vás prevedie metódou kváskovania. Pravdaže, aj s praktickými ukážkami. Môžete sa tešiť aj na darček, živý kvások na prípravu domáceho chlebíka.

Predstavenie T.V. RECEPTY sa koná v stredu 15. januára o 19:00 h v divadelnom Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí.  

Rezervácia vstupeniek: vstupenky@bdnr.sk, 048/412 55 13, www.bdnr.sk. Predaj online www.ticket-art.sk alebo v pokladni divadla.