Kandidát na primátora Ľubomír Vážny (Smer-SD) otvorene vedie volebnú kampaň napriek tomu, že zákon to zakazuje. Sankcií sa báť  nemusí.

Do komunálnych volieb zostáva ešte viac ako mesiac, no kandidát na primátora Ľubomír Vážny už odštartoval volebnú kampaň.  V uliciach sa objavili billboardy s jeho podobizňou a heslom Príležitosť pre Bystricu, do schránok domácností boli doručené Volebné noviny. V oboch prípadoch sa podpisuje ako kandidát na primátora. Na svojej webovej stránke predstavil volebný program.

Výrez z titulky Vážneho "Volebných novín" - lubomirvazny.sk

Zákon o voľbách do samosprávy č.346/1990 umožňuje viesť  volebnú kampaň iba 17 dní pred voľbami.  Mimo tohto času je to zakázané. „Všeobecne môžeme rozlišovať tzv. prezentačnú kampaň. To znamená, že sa prezentuje osoba alebo strana, avšak nie v kontexte konkrétnych volieb. Len čo sa vyskytne v materiáli informácia o tom, že osoba kandiduje (to isté platí aj pre právnickú osobu), ide o volebnú kampaň,“ píše na svojich stránkach portál zameraný na právo pravnarevue.sk.

Na billboardoch sa objavil aj Peter Gogola, ale na rozdiel od Vážneho nie je z jeho plagátov jasné, že kandiduje na primátora. Na hrane sa pohybuje aj Martin Baník, ktorý má na Facebooku skupinu „Martin Baník – prvý pravicový primátor Banskej Bystrice“.

Dodržovanie vymedzenej volebnej kampane ostáva iba v etickej rovine, žiadne trestnoprávne postihovanie porušovateľovi nehrozí.

Stanovisko okresnej organizácie Smer-SD ani Ľubomíra Vážneho sa nám nepodarilo získať.

Aktualizácia 15. októbra – Vážny si nemyslí, že porušil volebný zákon