S nečakanými komplikáciami sa stretli vodiči vo štvrtok ráno na viacerých uliciach v centre Banskej Bystrice, kde neznámy vandal farbou zastriekal parkovacie automaty.

zamalovany automat parkovaci
O probléme Banskobystričania diskutujú na facebooku. Foto: M. Dudáš

Na problém ráno upozornil na banskobystrických facebookových skupinách jeden z okoloidúcich občanov. „Niekto sa asi pomstil za skvelú parkovaciu politiku mesta v našom centre,“ napísal.

Nejde ale o prvý prípad poškodenia parkovacích automatov v Banskej Bystrici. Tentokrát ale neznámy páchateľ zničil minimálne štyri parkovacie automaty, čím návštevníkom niektorých častí centra mesta sťažil kúpu parkovacieho lístka.

„V Banskej Bystrici zaznamenávame poškodenia parkovacích automatov ich zasprejovaním bohužiaľ pravidelne. Poškodenie automatu však neznamená, že parkovné uhradiť netreba, naozaj tu benevolencia nie je na mieste a vandali by si mali uvedomiť, že svojím konaním len sťažujú občanom proces úhrady,“ uvádza sa v stanovisku prevádzovateľa plateného parkovania v meste spoločnosti EEI s.r.o. pre portál BBonline.sk.

Ak parkujúci vodiči nechcú riskovať pokutu, musia tak zaplatiť parkovné formou SMS, alebo zájsť k najbližšiemu funkčného automatu. „Automaty sa snažia naši pracovníci očistiť od farby a sprevádzkovať čo najrýchlejšie,“ dodáva v stanovisku firma EEI.

Spoločnosť sa už ale stretla aj s takými poškodeniami automatov, pri ktorých bola nutná ich kompletná výmena. Jeden pritom stojí zhruba 4-tisíc eur. „Chceli by sme zdôrazniť, že všetky tieto prípady poškodenia parkovacích automatov riešime v spolupráci so štátnou políciou, nakoľko ide o poškodzovanie majetku,“ dodáva firma.

Systém plateného parkovania v Banskej Bystrici v posledných rokoch podliehal veľkej verejnej kritike. Po zmenách a úprave zmluvných vzťahov s prevádzkovateľom v roku 2015 prichádza z neho do mestského rozpočtu suma zhruba okolo 400-tisíc eur ročne. Tie predstavujú 65% príjmov z výberu parkovného, zvyšná suma pripadá spoločnosti EEI za prevádzku služby.