Klubová jeseň sa ešte nezačala a kultúrne centrum Záhrada už 2. septembra predstaví jeden z vrcholov tohtoročnej koncertnej dramaturgie.

Mimoriadne svojská skladateľka, interpretka, dcéra známeho Chrisa Whitleyho, Trixie, navštívi ako jediné mesto na Slovensku práve Banskú Bystrici a spoločne s ňou sa všetci môžu tešiť aj na svojské duo Katarzia a Valihora.

Trixie sa na scéne po prvýkrát objavila už vo svojich troch rokoch, kedy vystúpila na pódiu po boku svojho otca Chrisa. Nezostala však v jeho tieni a vydala sa vlastnou cestou. Vo svojich desiatich rokoch sa začala učiť na bicie a v jedenástich rokoch sa stala najmladšou DJ-kou v Belgicku s dosahom na undergroundovú elektronickú scénu, free jazz, ambient a hip-hop na rôznych party a v múzeách moderného umenia. Ako tínedžerka bola súčasťou európskeho turné rôznych avantgardných divadelných a tanečných skupín (vrátane Les Ballets C de la B, so Sidi Larbi Cherkaoui). Všimol si ju a svetoznámy producent Daniel Lanois, ktorý produkoval ikonické nahrávky U2, Boba Dylana, Petra Gabriela či Neila Younga.

trixie whitley

Najprv spievala v skupine producenta Daniela Lanoisa Black Dub, teraz má na konte už svoj druhý sólový album Porta Bohemica. Okrem toho, že táto 28-ročná speváčka má mimoriadne prenikavý hlas, zvláda hru na bicie, gitaru a klávesy. Jej hudba sa pohybuje medzi bluesom, popom a R&B, no ako sama tvrdí, nemá rada škatuľky: „Chceli mať zo mňa ďalšiu Amy Winehouse, alebo Adele, vraveli, nech odložím nástroje, no ja som si vždy šla za svojím,“ hovorí Trixie, ktorá sa mimoriadne teší aj na koncert v Záhrade.

Napriek tomu, že táto mladá speváčka mala na rováši nesmierne množstvo hudobných spoluprác už ako tínedžerka, svoju nezávislosť musela hladať postupne. Po svojej druhej nahrávke tvrdí, že až teraz vníma plody svojho snaženia. A ako táto belgická diva vlastne tvorí? „Všetko sa to deje veľmi prirodzene. No som vtedy pri úplnom vedomí! Myslím, že ako ľudia trochu potláčame našu prirodzenú rozmanitosť. Snažím sa na kultúru a ľudí pozerať cez svojskú filozofiu a hudba je prostriedkom, ako toto svoje videnie vyjadriť.“

Popularita tejto belgickej speváčky rastie spolu s jej vystúpeniami naživo. Kým niektoré z jej nachytľavejších piesní, vrátane skladby „Pieces”, znejú plíživo až mdlo, živé koncerty prekypujú úzkostlivou energiou.

[youtube TL6cBwDeMCQ 650 390]

Skvelou kombináciou ku koncertu Trixie bude aj hudobné duo Katarzia a Valihora.  Katarzia začala svoje skladby tvoriť v roku 2012 a už na konci roka 2013 vydala debut “Generácia Y” pod vydaveteľstvom Slnko records. Na jeseň jej výjde druhý album s názvom Agnostika. Na nahrávkach spolupracoval, okrem iných muzikantov, aj Martin Valihora a spolu iste ich mohli počuť napríklad na tohtoročnej Pohode, kde zožali obrovský úspech. Katarziine nové skladby s autentickými textami podčiarkuje Martinov výrazný a charakteristický rytmus a vnímavosť. Texty dozrievajú, tragické aj komické prvky zostávajú. Najdôležitejší je ale fakt, že obaja majú z hrania radosť o čom sa môžete presvedčiť v Záhrade aj vy.

Koncert tejto jedinečnej umelkyne si môžete vychutnať v banskobystrickom centre nezávislej kultúry Záhrada, 2. septembra 2016. Vstupenky sú v dostupné v predpredaji za 15€, na mieste si ich budete môcť kúpiť za 20€ – kapacita je však obmedzená na 350 ľudí. Viac informácii nájdete na Facebooku.