Oslávte spolu s nami Svetový deň životného prostredia. Príďte si vo štvrtok 9. júna vychutnať príjemnú piknikovú atmosféru pod koruny stromov do banskobystrickej Záhrady CNK. 

6Program plný edukačno-environmentálnych aktivít pre všetkých priateľov zdravého životného prostredia, ktorý nesie názov Stromy vo vašich rukách, sa začína o 10. hod. Okrem výroby recyklovaného papiera s odborníkmi z SHP Harmanec, budú môcť malí i veľkí aktívne prispieť k rozšíreniu zelenej oázy v centre mesta.Odborné prednášky prepojené s interaktívnymi aktivitami naučia žiakov z prizvaných banskobystrických a okolitých škôl implementovať svoje vedomosti v praxi.

Už vyše 40 rokov každoročne 5. júna oslavujeme Svetový deň životného prostredia.Pripomíname si ním prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala pod heslom Je len jedna Zem. Konferencia upriamila pozornosť svetovej verejnosti na potrebu riešiť problémy životného prostredia, ktoré nadobúdajú globálny charakter. Aj preto o nich hovoria aj žiaci 162 základných a stredných škôl po celom Slovensku prostredníctvom súťaže Úsmev pre strom. Súťaž už pozná svojich výhercov, ktorí boli na poli ozdravovania životného prostredia aktívni nielen prostredníctvom kvalitnej separácie a recyklácie, ale aj rozširovaním zelene v školských areáloch a v neposlednom rade čistením životného prostredia v okolí škôl. Tí najaktívnejší si vo štvrtok v Záhrade prevezmú ocenenia.

ZÁUJMOVÉ AKTIVITY

8Všetci, ktorí si vo štvrtok 9. júna nájdu cestu do banskobystrickej Záhrady, sa môžu zapojiť do zaujímavých aktivít v rôzne zameraných kútikoch – eko kútik, kreatívny kútik, zelený kútik, hmyzí kútik, kino kútik. Vďaka sponzorovi podujatia SIKY Gardens deti okrem tradičnej výsadby slnečníc do eko kvetináčov budú môcť zveľadiť a rozšíriť zelenú oázu Záhrady aj výsadbou nových kvetín a tvorbou kvetinových debničiek. Nebudú chýbať outdoorové aktivity a premietanie krátkych filmov s ekologickou tematikou či výstava eko projektov žiakov zapojených do súťaže Úsmev pre strom.

Súťaž projektu Úsmev pre strom sa konala od 1. septembra 2015 až do 30. apríla 2016. Školy, ktoré sa do súťaže zapojili, dosiahli krásny výsledok. Viac než 1 530 000 kilogramov zberového papiera a vyše 2140 vysadených stromčekov. Slávnostné odovzdávanie cien najlepším školám ako aj výhercom aktivity Vytvor kreatívny eko-projekt sa začne o 15. hod.

Akcia Stromy vo vašich rukách sa uskutoční pod záštitou spoločností SHP Harmanec a SHP Slavošovce v spolupráci s garantom projektu – Slovenskou agentúrou životného prostredia, Eco-Investa kultúrnym centrom Záhrada.