Piate zasadnutie poslancov mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici by malo podľa plánovaného programu hneď na úvod schváliť vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže na odpredaj areálu bývalej čistiarne a práčovne v Majeri, pri čom samospráva chce za budovy a pozemky v tomto areáli minimálne 963 tisíc eur.

Poslanci sa ďalej v rámci záverečného účtu Mesta za rok 2010 dozvedia, že Banská Bystrica vlani vyprodukovala vo svojom rozpočte schodok vo výške takmer 2,5 milióna eur. Z informatívneho materiálu o priebežnom plnení tohtoročného rozpočtu sa ale dozvedáme, že výber podielových daní sa priebežne dostáva na porovnateľnú úroveň s predkrízovým rokom 2008.

V utorok by mali volení zastupitelia schváliť aj vyčlenenie vyše 61-tisíc eur z rezervného fondu na odvodnenie pôdy, úpravy a opravy miestnych komunikácií na Gerlachovskej ulici, ďalej v dvoch úsekoch Rudohorskej ulice a na Stavebnej ulici.

V informatívnej správe o stave životného prostredia Banskej Bystrice za uplynulý rok svieti najmä enormné prekročenie limitov prašnosti. Zatiaľ čo limity povoľujú prekročiť určenú hranicu 35 ráz do roka, v Banskej Bystrici došlo vlani niekedy až ku trojnásobnému prekročeniu povolenej hranice 141-krát. Čo je takmer dvojnásobok oproti roku 2009. Aj keby kompetentní chceli hľadať riešenie tejto situácie, správa tomu veľmi nenapomáha: „Nakoľko v súčasnosti nie je možné v meste Banská Bystrica presne definovať zdroj prašnosti, nie je možné ani navrhnúť účinné opatrenia,“ píše sa v nej. Za jednu z hlavných príčin minuloročnej zvýšenej prašnosti pokladá správa výstavbu severného obchvatu, od ktorého zároveň jej autori očakávajú, že v budúcnosti pomôže nájsť príčinu zvýšenej prašnosti v centre, keďže tranzitná doprava by mala hlavnú časť mesta pod Urpínom obchádzať. Situáciu v meste správa za kritickú nepovažuje, keďže meracia stanica (AMS) je umiestnená v tesnej blízkosti najfrekventovanejšieho cestného ťahu popri Hrone.

Poslanec Vladimír Pirošík (BBA) predkladá návrh na základe podnetov občanov, ktorý má viesť k zníženiu počtu voľne žijúcich holubov v meste. Holuby samotné môžu prenášať viac infekčných chorôb, ale nebezpečné sú najmä ich výkaly, ktoré môžu po neskoršom uvoľnení do ovzdušia šíriť ďalšie ochorenia dýchacích ciest, nehovoriac o ich nepriaznivom vplyve na poškodzovanie stavieb. V blízkosti ľudských obydlí sa zdržujú najmä kvôli častému prikrmovaniu, ktoré má nové doplnenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o verejnom poriadku  zakázať. Pirošík v dôvodovej správe uvádza, že pod prikrmovaním sa rozumie opakovaná činnosť, nie jednorázové kŕmenie. Zahrnutím bodu o zákaze prikrmovania holubov a iných túlavých a voľne žijúcich zvierat do spomenutého VZN, získa Mestská polícia právomoc sankcionovať fyzické osoby za porušenie tohto nariadenia blokovou pokutou do výšky niečo cez 33 eur.

BBonline.sk opäť priblíži priebeh zasadnutia textovou formou naživo.