Čierna farba banskobystrického okresu zasiahla aj kultúrne dianie v meste. Niektoré podujatia sú zrušené, ďalšie sa konajú za prísnych opatrení, s obmedzenou kapacitou a len pre plne zaočkovaných. Stredoslovenské múzeum pozýva v utorok 9. novembra na dve zaujímavé podujatia.

Z vrchov do nížin na komentovanej prehliadke

V Thurzovom dome sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy insitného umenia z Kovačice Z vrchov do nížin. Výstavou bude sprevádzať etnologička Zuzana Drugová. Výstava, ktorá je predajná,  prináša viac ako 50 jedinečných obrazov zachytávajúcich insitné umenie Slovákov žijúcich „na dolnej zemi“. Určite zaujmú a potešia aj rôzne upomienkové predmety, ktoré si na výstave možno zakúpiť, medzi nimi aj kalendár na rok 2022 s dvanástimi reprodukciami kovačických maliarov. Jedinečné kultúrne dedičstvo Slovákov žijúcich v srbskej Kovačiči môžete v Thurzovom dome obdivovať počas otváracích hodín do 24. novembra.

Komentovaná prehliadka v utorok 9. novembra sa začína o 16:00 h. Počet miest je limitovaný a len pre plne zaočkovaných (rezervácia telefonicky na: +421 484 125 897).

O chove pavúkov

Utorkové popoludnie v Tihányiovskom kaštieli bude patriť vtáčkarom. Vtáčkare nie sú vtáky. Sú to pavúky čeľade Theraphosidae. Vtáčkare sa v posledných rokoch stávajú vyhľadávanou skupinou živočíchov pre chov v domácnostiach. S chovom týchto zvierat sú však spojené aj určité štandardy, ktoré musí každý chovateľ dodržiavať, aby sa jeho zverenci cítili v teráriu komfortne. Správny chovateľ by mal mať snahu spoznávať život a potreby pavúka, ktorého si zaobstará. A práve o chove vtáčkarov bude hovoriť skúsený terarista, špecialista na chov pavúkov z čeľade Theraphosidae, Marek Mihok.

Podujatie s názvom O chove pavúkov, v utorok 9. novembra v Tihányiovskom kaštieli, sa koná v čase od 12:00 do 19:00 h. Vzhľadom na aktuálne opatrenia bude vstup umožnený len kompletne zaočkovaným návštevníkom. Nenechajte si ujsť ani možnosť prehliadky výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov, ktorá potrvá do 22. decembra tohto roku.