V stredu 29. novembra o 15.00 h v Múzeu SNP slávnostne uzrie svetlo sveta nová publikácia o Banskej Bystrici z edície kníh literatúry faktu Banská Bystrica – Ako sme tu žili.

9

Na rozdiel od predchádzajúcich troch dielov tejto populárnej edície sa prvý diel novej trilógie nazýva Bystrica a Bystričania. Ako už názov prezrádza, bude to kniha nielen o meste, ale najmä o ľuďoch, ktorí v Bystrici žili a žijú.

Táto edícia je na rozdiel od podobných diel v tematike retro, že ich tvorí širší okruh obyvateľov i rodákov mesta. Aj nová publikácia približuje čitateľom osobnosti z rôznych oblastí spoločenského diania. Najčastejšie športovcov – futbalistov, hokejistov, lyžiarov, krasokorčuliarov, seniorov horskej služby, ale tiež ľudí z kultúry – spisovateľov, básnikov, výtvarníkov, muzikantov, divadelníkom, či publicistov. Vladimír Bárta zostavovateľ publikácie Bystrica a Bystričania nezaprel ani v tejto knihe srdce novinára – rozhlasáka, a priblížil čitateľom nielen svojich bývalých kolegov, ale dal priestor aj dnešnej generácii pracovníkov banskobystrického RTVS. Prostredníctvom veľkej fotografie predstavuje 26 najpopulárnejších súčasných tvorcov RTVS, ktorí si v tomto roku pripomínajú významné jubileum 60. rokov rádia v meste pod Urpínom. Poslucháči rádia Regina budú mať teraz možnosť na vlastné oči spoznať osobnosti, ktoré doteraz poznali len cez ich hlas.

Čitatelia novej knihy o Bystrici a Bystričanoch si môžu zaspomínať na nezabudnuteľnú reštauráciu Srdiečko, na úžasné letné filmové festivaly pracujúcich na amfiteátri, dozvedia sa ako vzniklo to povestné Za živa v Bystrici, ale aj o fatamorgáne na Pánskom diele, potešia sa pohľadom na staré, megalomanskou výstavbou ešte nepoznačené, Donovaly a dočítajú sa kedy a kde sa v Bystrici objavil prvý barový pult, prvý hrací automat, ktorý zahral obľúbenú pesničku po hodení korunovej mince, alebo kedy a kde boli prvé pohyblivé schody v našom meste. Zaujímavé sú aj bystrické letopočty o tom, kedy a čo sa v meste asanovalo, čo nové pribudlo a čo sa v našom meste udialo.