Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici vás pozýva do Thurzovho domu na slávnostnú prezentáciu knižnej novinky autorskej dvojice – Vladimíra Bártu a Vladimíra Bartu ml.

V stredu 23. mája o 17 – tej hodine uvedú autori do literárneho života najnovšiu knihu Vydavateľstva AB ART press s názvom BANSKÁ BYSTRICA – Pamätihodnosti mesta.

Listovaním knihou fotografií známych i menej známych pamätihodností mesta sa čitateľ vráti v čase aby objavil doteraz nepoznané podoby a krásy Banskej Bystrice. Vrúcny vzťah obyvateľov k svojmu mestu nie nadarmo už po celé stáročia vyjadruje veta: „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi“. Atmosféru vtedajšieho mesta, jeho zákutí a života v ňom zachytávajú dobové fotografie z 19. a 20. storočia.

Knižná novinka Banská Bystrica Pamätihodnosti mesta, ktorú si môžete s podpismi jej autorov zakúpiť aj v Thurzovom dome, vychádza s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Slávnostné uvedenie do literárneho života sa uskutoční spolu s jej prezentáciou v priestoroch Thurzovho domu už túto stredu o 17-tej hodine, pozýva na krst knihy riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Publikácie, ktoré by nemali chýbať v knižnici žiadneho hrdého lokálpatriota
Knižnú edíciu z Vydavateľstva AB ART press s názvom Ako sme tu žili nie je potrebné zvlášť predstavovať obyvateľom mesta Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Liptovský Mikuláš, Nitra alebo Vysoké Tatry. V roku 2010, kedy Vladimír Bárta založil edíciu obrazovo – textových kníh o slovenských mestách, azda ani netušil akej popularite sa budú tieto publikácie literatúry faktu tešiť. Diela tzv. „oral history“ , kedy históriu svojho mesta píšu priamo jeho obyvatelia – pamätníci a svoje autentické výpovede, rodinné príbehy či spomienky dopĺňajú originálnymi fotografiami z rodinných albumov si získala svojich čitateľov a tieto knihy zdobia dnes nejednu domácu knižnicu v rodinách na Slovensku i v zahraničí. Knihy odrážajú tzv. živú históriu a mapujú kultúrno-spoločenské a športové dianie v minulosti v jednotlivých mestách.

Svoje dlhoročné skúsenosti z fotopublicistiky zúročuje Vladimír Bárta v reprezentačných obrazových publikáciách o Slovensku, slovenských mestách, hradoch, národných parkoch, ale aj o prírode a zaujímavých lokalitách, ktoré by nemali chýbať v knižnici žiadneho milovníka slovenských dejín.