Stredoslovenské múzeum pripravilo výstavu Postavme si svet pre všetkých, ktorým učarovala malá umelohmotná tehlička s názvom LEGO.

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a slovenským lego fanklubom TatraLUG vás pozýva na prvú oficiálnu celoslovenskú výstavu lega pod názvom POSTAVME SI SVET. Výstava bude slávnostne otvorená vo štvrtok 15. augusta o 16,00 hod. v historických priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP.

Plagát_k_výstave_lega_Postavme_si_svetRarity, ktoré sa len tak nevidia

Na prvej celoslovenskej výstave môžu návštevníci obdivovať okrem iného aj na objednávku zhotovené modely banskobystrických i slovenských historických dominánt. Chýbať medzi nimi nebudú napr. mestský hrad Barbakan, Thurzov dom, či model jedného z troch povstaleckých vlakov – pancierového vlaku Štefánik. K špeciálnym modelom výstavy patrí model Eiffelovej veže, ktorý bude vystavený po prvýkrát na Slovensku pričom jeho súčasná trhová hodnota prevyšuje 1 500 eur. Vystavenú zbierku dopĺňa aj model Mercedes Shell Tanker z roku 1966, ktorý je najstarším spomedzi vystavených modelov. O jeho výnimočnosti svedčí aj fakt, že momentálne na svetovom trhu sú na predaj k dispozícii len dva kusy. Snáď najdrahším z vystavených kúskov je Expres Santa Fe, ktorého hodnota sa pohybuje v štvorciferných číslach.

História lega v kocke

Oficiálna história lega sa začala písať 28.januára roku 1958 o 13:58, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Myšlienka sa však zrodila v hlave dánskeho tesára Ole Kirk Christiansena už v roku 1932, keď vyrobil prvé tehličky stavebnice lega. O dva roky neskôr tento fenomén dostáva aj svoje pomenovanie, a to LEGO. Značka firmy, ale i názov hračky vznikol spojením dánskych slov LEg a GOdt, čo v preklade znamená dobrá hra. Od roku 1964 staviame modely podľa návodu a od roku 1978 sú prvýkrát súčasťou stavebnice aj minifigúrky, ktoré poznáme dodnes. V Československu sa stavebnica prvý krát objavila v obchodných domoch PRIOR v roku 1982. V roku 1992 lego „útočí“ na Guinnesovu knihu rekordov a v roku 1996 si spoločnosť LEGO podmaňuje internet a registruje si doménu www.lego.com.

Hračka storočia – titul, ktorý stavebnica lega získala na prelome tisícročí zachvátila celý svet. Počet fanúšikov z rôznych generácií každým dňom rastie. Dôvodom fenomenálneho úspechu, ktorý preveril aj zub času je aj fakt, že spoločnosť pružne reaguje na požiadavky doby a neustále prichádza s niečím novým.

Zo štyroch vystavených informačných bannerov získajú návštevníci prehľad o celej histórii fenoménu zvaného LEGO. Na vystavených modeloch na vlastné oči uvidia na jednom mieste vývoj, ktorý trval desiatky rokov. Počas prehliadky tak návštevník spozná nielen minulosť jednej z najúspešnejších spoločností sveta, ale na vlastnej koži si vyskúša aj súčasnosť – v interaktívnej herni sa na malú chvíľu zmení na staviteľa a zabaví sa pri skladaní stavebnice.

Výstava POSTAVME SI SVET v číslach

Výstava je svojou veľkosťou a počtom vystavovaných exponátov najväčšia svojho druhu na Slovensku. Návštevníci na ploche 260 m² môžu vidieť viac ako 600 vystavených unikátnych modelov zložených z vyše 6,5 milióna kociek.

Dobrodružstvá pirátov, súboje rytierov, vesmírna flotila z kultového filmu Star Wars, defilé 1123 LEGO figúriek tzv. minifigov, modely áut svetových značiek, a mnohé iné je pre vás pripravené na celoslovenskej výstave lega v Stredoslovenskom múzeu. Návštevníci výstavy sa tiež môžu tešiť na interaktívnu herňu nielen pre veľkých, malých i tých najmenších, súťaže o hodnotné ceny a ďalšie sprievodné podujatia.

Vernisáž plná prekvapení

Už počas slávnostnej vernisáže môžu návštevníci výstavy získať hodnotnú cenu. Ak sa na nich usmeje šťastie a vyžrebujeme práve ich číslo, ktoré získajú pri vstupe do Thurzovho domu, tak si domov jeden z prítomných šťastlivcov odnesie stavebnicu Lega od nášho partnera – internetového obchodu BRICKPARK.

Pripomenúť si časy vášho detstva a stráviť čas so stavebnicou Lego môžu návštevníci Stredoslovenského múzea už od 15.augusta. Do 31.októbra sa v Thurzovom dome na Nám. SNP s Legom zabaví celá rodina!