Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici začala v roku 2024 v rámci nového cyklu Dotyky s vedou prezentovať významné a zaujímavé osobnosti slovenskej vedy a techniky. O úspechoch slovenských vedcov, ale aj o zastúpení a pozícii slovenskej vedy v zahraničnom výskumnom priestore je potrebné hovoriť a písať.
Štátna vedecká knižnica verí, že ako kultúrna, informačná, zberateľská, vedecká a vzdelávacia inštitúcia bude mať na pozitívnej prezentácii slovenskej vedy a vedcov svoj podiel.
Druhé stretnutie v rámci cyklu Dotyky s vedou
Po jarnom podujatí ponúka knižnica v mesiaci október v poradí už druhé stretnutie v rámci cyklu Dotyky s vedou. V rámci neho predstaví špičkového slovenského jadrového fyzika Branislava Sitára. Podujatie sa uskutoční v stredu 23. októbra o 16.30 h v spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice a je prístupné pre širokú verejnosť.
Branislav Sitár je svetoznámy jadrový fyzik, bývalý viceprezident Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN. Pôsobí ako profesor jadrovej fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1975 absolvoval ročný študijný pobyt na univerzite v Durhame vo Veľkej Británii. Titul doktor fyzikálno-matematických vied získal v roku 1989 v Spojenom ústave jadrových výskumov v Dubne, kde v rokoch 1977 až 1989 pôsobil ako vedecký pracovník. Zaoberá sa jadrovou a subjadrovou fyzikou. Je spoluautorom experimentálnych dôkazov produkcie kvarkovo-gluónovej plazmy na experimente ALICE v Európskom stredisku pre jadrový výskum CERN v Ženeve. Vyše 20 rokov sa zúčastňuje aj na experimentoch v Ústave fyziky ťažkých iónov GSI Darmstadt v Nemecku, kde je spoluautorom niekoľkých experimentálnych dôkazov existencie exotických haló jadier. Je aj autorom množstva objavov, vynálezov, patentov, technických diel, ktoré vyvinul počas svojej bohatej kariéry.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici predstaví profesora Branislava Sitára ako významnú osobnosť slovenskej vedy v oblasti fyziky. Na druhom podujatí z cyklu Dotyky s vedou bude reč aj o Prínose CERN-u pre svet a Slovensko.
Bližšie informácie o podujatí nájdete na webe knižnice.