Baletní a taneční umelci Štátnej opery predstavili v piatok podvečer banskobystrickému publiku rozprávkovú novinku pre mladých i starých.

Režisérka Dana Dinková približuje svoje nové dielo takto: „Ako matka si uvedomujem, aké majú naše deti technické vymoženosti. Už od útleho veku pracujú s počítačmi, alebo s inými elektronickými hrami. Na jednej strane to vnímam ako prínos, ale ak sa vec vymkne spod kontroly, predstavuje to vážny problém. Kedysi sme viac rástli na čerstvom vzduchu, na ihriskových preliezačkách, so psami na lúke. Dnes majú deti oveľa viac počítačových zábaviek, či už hry na playstation, alebo na internete. Strácajú vzťah k prírode a k zvieratám. Starostlivosť o zvieratá, o prírodu vo všeobecnosti vedie k zodpovednosti k samým sebe. Lenže v súčasnosti sa detská zodpovednosť premieňa na úsilie vlastniť čo najviac hier, aby v ich kolekcii náhodou nejaká nechýbala.  O tomto je aj náš Ferdo, ktorý otvorí oči jednému chlapcovi. Ukáže mu ozajstných priateľov, s ktorými sa nikdy nenudí. Tými priateľmi sú zvieratká zo zelenej lúky. Niekedy ich stačí sledovať a pred nami sa vynára zábavnejší a napínavejší príbeh ako v nejakom akčnom filme.“

V baletnom predstavení účinkuje množstvo mladých ľudí, ale Štátna opera pri ňom spolupracovala aj s najmenšími. V priebehu februára a marca 2011 žiaci štvrtého ročníka Základnej školy na Bakossovej ulici v Banskej Bystrici vytvárali rôzne kresby známej rozprávky, ktoré sú využité v bulletine k predstaveniu.

Piatková premiéra bola síce vypredaná rovnako, ako budúcotýždňové reprízy, ale koncom mája si budete môcť toto nové dielo Štátnej opery v Banskej Bystrici vychutnať aj vy.