V sobotu 22. apríla je na programe bežecké podujatie Lubetha – zážitkový polokros. Preteky sú organizované pod záštitou Marathon BB Tour 2017.

Preteky sa uskutočnia len pár kilometrov od nášho mesta, konkrétne v doline nad obcou Ľubietová. Dejiskom pretekov, ktoré štartujú na pravé poludnie, je areál chaty Lubetha. Bežci si svoje sily môžu zmerať hneď vo viacerých súťažných kategóriách.

Ako prvý je na pláne beh Chrústov, a to o 10.45 hod. Ako prvé sa na štart postavia dievčatá, pričom chlapci odštartujú presne o 11-tej hodine. Táto kategória je určená pre deti predškolského veku do päť rokov vrátane. Všetci zúčastnení si odnesú pamätné štartové číslo, pamätnú medailu po prebehnutí cieľu, účastnícky diplom a sladkú zdravú odmenu.

Druhá kategória, ktorou je beh na 550 metrov štartuje o 11.20 hod. Táto trať je určená pre deti od šesť do desať rokov. Ich úlohou bude zvládnuť jednoduchý okruh, ktorý začne po asfaltovej ceste. Približne v polovici trasy bude nasledovať prebeh cez potok a až do cieľa už bude viesť beh po trávnatej ploche. Prvé tri dievčatá a prví traja chlapci získajú vecné ceny od partnerov podujatia.

Treťou kategóriou bude beh na 3 500 metrov. Presne od 12-tej hodiny bežci môžu absolvovať okruh so stúpaním v prvom kilometri, po ktorom ich bude čakať beh po poľnej ceste, ostrý beh, asfalt, prebeh cez potok a po tráve do cieľa. Trať by mali absolvovať výlučne hobby a začínajúci bežci alebo deti od jedenásť do pätnásť rokov. Vecné ceny od partnerov opäť získajú tri prvé ženy a traja prví muži.

Predposlednou kategóriou je štafetový beh dvojčlenných družstiev. Družstvá si svoje sily zmerajú na rovnakej trase, akú organizátori pripravili aj pre beh na 3 500 metrov. Absolvovať ju však budú musieť dva krát, pričom po prvom 3,5 kilometri je pre bežcov pripravená občerstvovacia stanica, ktorá na nich bude čakať aj v cieli. Prvé tri dvojčlenné tímy bez obmedzenia veku a pohlavia získajú diplom a vecnú cenu.

Posledný – hlavný beh na 10 500 metrov, odštartuje krátko po dvanástej hodine. Celý okruh bude viesť rovnakou trasou, ako predposledná kategória, avšak bežci ju musia zvládnuť trikrát. Tejto kategórie sa môžu zúčastniť tí, ktorí majú viac ako šestnásť rokov. Ocenení budú prví traja muži a prvé tri ženy v absolútnom poradí. Okrem vecných cien získajú aj finančné odmeny.

Po januárovom Trojkráľovom behu ide o druhé tohtoročné podujatie v rámci Marathon BB Tour, ktoré má športovcov pripraviť na septembrový Banskobystrický maratón. Viac informácií o podujatí nájdete na stránke Marathon BB Tour.