Quantcast

Vodiči sadajú za volant stále aj pod vplyvom alkoholu. Len v Banskobystrickom kraji zastavili policajti od začiatku roka takmer štyristo vodičov pod vplyvom alkoholu, z ktorých až 65 nafúkalo nad 1 promile. Aj preto v sobotu policajti mimoriadne kontrolovali vodičov v celom kraji.

V sobotu (19.3.) od 16.00 do 22.00 hodiny, policajti služby dopravnej, poriadkovej a železničnej polície Banskobystrického kraja vykonali osobitnú kontrolu. Kontrola prebiehala vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja a policajti sa pri kontrole zamerali najmä na kontrolu zákazu požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok vodičmi, pred alebo počas vedenia vozidla, kontrolu stanovených a obmedzených rýchlostí, na dodržiavanie základných povinností vodiča a na dodržiavanie cestnej premávky nemotorovými účastníkmi a používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti.

policajná kontrola 1 (7)Akcie sa zúčastnilo 146 policajtov a spolu zistili 309 priestupkov. Najviac priestupkov bolo za rýchlosť – 167, zlý technický stav vozidla – 13, nepoužívanie pásov – 12, jazda bez osvetlenia – 8 a telefonovanie počas jazdy – 5 priestupkov. Počas akcie policajti zastavili aj sedem vodičov pod vplyvom alkoholo, z toho 2 vodiči nafúkali viac ako 1 promile, čiže sa dopustili trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, u 3 vodičov a 2 cyklistov bol zistený alkohol pod 1 promile, čiže išlo o priestupky. Policajti zadržali 5 vodičských preukazov a 2 osvedčenia o evidencii vozidla.

Trestného činu sa v sobotu popoludní dopustil aj vodič v Badíne pochádzajúci z tejto obce pred Banskou Bystricou. 56-ročný muž na vozidle Škoda Fabia nadýchal v dychovej skúške 0,59 miligramu alkoholu, čo predstavuje 1.23 promile.

O 16.45 hodine policajná hliadka zastavila v Badíne 56-ročného vodiča z Badína na ulici SNP, ktorý jazdil na osobnom motorovom vozidle Škoda Fábia. Vyzvali ho aby sa podrobil dychovej skúške na alkoholu, pričom mu namerali  0,59 miligramu alkoholu, čo je 1,23 promile.

To ale nebolo nič oproti tomu, čo zažili policajti na juhu kraja. Na ceste medzi Rimavskou Sobotu a Lučencom zastavili 44-ročného vodiča zo Stropkova, ktorý viedol nákladné vozidlo Scania s návesom. Vodiča vyzvali, aby predložil doklady od vozidla, načo sa vodič v kabíne vozidla zamkol a na výzvy policajtov nereagoval. Z dôvodu hroziaceho nebezpečenstva, že vodič bude v jazde pokračovať, policajti rozbili okno na dverách na strane vodiča a zabránili mu v ďalšej jazde. Vodičovi pri dychovej skúške namerali 1,51 miligramu alkoholu (3,15 promile) a pri opakovanej dychovej skúške po 30 minútach, mu namerali 1,91 miligramu alkoholu, čo je 3,98 promile. Vodiča okamžite zatkli a po takzvanom super rýchlom konaní už v nedeľu sudca rozhodol o jeho treste.

na stredu 23. marca ohlasujú policajti pre banskobystrický okres ďalšiu policajnú akciu, ktorá bude tentokrát zameraná na kontrolu dodržiavania povinností vodičov s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti.