Po ročnej prestávke sa Múzeum SNP v Banskej Bystrici opäť zaplní modelmi lietadiel, áut, tankov ale aj budov od modelárov z celej Strednej Európy v rámci súťaže Banská Bystrica Model Day 2011. Už v sobotu 7. mája sa môže verejnosť prísť pozrieť na výstavu plastikového a papierového modelárstva, k videniu budú aj skutočne lietajúce letecké modely. Návštevníci však uvidia aj motorky veterán klubu Banská Bystrica a deti, ktoré by si chceli priamo na mieste postaviť modely z papiera a iných materiálov, si ich budú môcť vytvoriť v rámci tvorivých dielní.

Banská Bystrica Model Day sa konalo pod Urpínom naposledy v roku 2009, kedy mohli návštevníci vidieť až 530 súťažných modelov. Podobne ako vtedy, očakávajú organizátori aj v tomto roku súťažiacich, či modelárskych predajcov z Českej republiky, Maďarska, Poľska a samozrejme z takmer celého Slovenska. „Toto zastúpenie krajín môžeme už dnes podľa vopred prihlásených účastníkov potvrdiť. Do utorka bolo už prihlásených približne do dvoch stoviek modelov a na samotnej akcii očakávame približne ten počet spred dvoch rokov,“ doplnil riaditeľ súťaže Filip Roháček.

Modelárstvo sa vo všeobecnosti považuje za doménu mužov. Prepadnú mu v detstve a potom sa k nemu v neskoršom veku vracajú. Vyžaduje si však maximálnu sústredenosť a trpezlivosť,  pretože lepenie malých súčastí je náročnou až „mravenčou“ prácou. „Na našej súťaži ale bežne mávame aj ženy a dievčatá súťažiace, ktoré svojimi modelmi mužom bez problémov konkurujú,“ podotkol Roháček.

Registrácia súťažiacich bude prebiehať od 9.00 h, najlepší čas vidieť čo najviac modelov je približne od 10.00 do 14.00 h. Všetky informácie o podujatí je možné nájsť na internetovej stránke www.modelday.sk.